Czy noworodek słyszy i w jaki sposób odbiera dźwięki?

Dzieci rozwijają się na swój sposób, a także sprawiają nam wiele radości i dają mnóstwo powodów do dumy. Nasze dziecko już od pierwszych chwil swojego życia będzie potrzebowało bardzo dużo uwagi i opieki. Warto zapewnić naszej pociesze wszystko, czego potrzebuje oraz stworzyć dom przepełniony miłością. Z noworodkami każdy powinien obchodzić się bardzo delikatnie, a także uważać na niego w każdej sytuacji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, na spacerze lub w innym miejscu, pamiętajmy o zaspokajaniu potrzeb naszego malucha.
Świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się nad tym co czuje, co słyszy i co widzi ich kruszynka. Często zadajemy sobie pytanie: czy noworodek słyszy? Odpowiedź może być bardzo zaskakująca szczególnie dla osób, które wcześniej nie wiedziały nic na temat tego, w jaki sposób maluch odbiera dźwięki. Noworodek słyszy już od urodzenia, jednak nie potrafi on konkretnie zlokalizować skąd pochodzą dźwięki. Wszystko jest dla niego mieszanką, w której ciężko odnaleźć jakikolwiek sens. Słowa się splatają, a także powtarzają kilkakrotnie, ponieważ u noworodków występuje zjawisko podobne do echa. Jako dorośli ludzie nauczyliśmy się już ignorować niepotrzebne nam zjawiska, a noworodek odczuwa jeszcze wszystko zupełnie inaczej.
Ciężko jest wyobrazić sobie co tak naprawdę słyszy taki mały szkrab. Warto pokazać mu różne propozycje, dzięki którym może zainteresować się nowymi dźwiękami i melodiami. Niektórym dzieciom największą radość sprawia opowiadanie bajek, wierszyków, albo po prostu głos bliskich mu osób. Warto także spróbować puścić mu jakąś piosenkę, melodię i stopniowo wprowadzać kolejne nowe dla niego dźwięki. Maluch pomimo tego, że nie rozumie co do niego mówimy, może zająć się tym, co dociera do jego uszu.
Niezależnie od wieku dziecko potrzebuje uwagi, rozrywki i opieki. Nawet noworodek może zainteresować się nowymi propozycjami a także ucieszyć się z widoku i głosu innych osób. Niemniej jednak, noworodek szczególnie w pierwszym miesiącu swojego życia potrzebuje bardzo dużo snu, dlatego należy zwracać uwagę na to, kiedy nasz szkrab potrzebuje odpoczynku. W przerwach od jedzenia i spania możemy spędzić z nim czas w taki sposób, jaki tylko uznamy za najlepszy. Możemy pokazywać mu nowe przedmioty, zapoznać go z chaotycznymi dla niego dźwiękami lub po prostu śmiać się i przytulać naszego noworodka.
Każdy rodzic wychowuje dziecko na swój sposób, jednak warto pamiętać o tym, żeby wszystko było wykonywane z myślą o naszej pociesze. Nie możemy szybko się denerwować, ale wykazać się cierpliwością i zrozumieniem. Przez cały okres życia naszego dziecka nauczymy się jak rozumieć i odczytywać jego potrzeby. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ początkowo nasz szkrab nie umie jeszcze mówić, więc musimy zwracać uwagę na jego ruchy i gesty. Z czasem jako zachowania będą się powtarzać a my dokładnie będziemy wiedzieć co zrobić w danej sytuacji. Pamiętajmy, że dziecko widzi świat zupełnie inaczej niż dorosła osoba. Pozwólmy mu na stopniowe poznawanie wszystkich zagadnień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here