Dzieci, Nastolatki

Dzieci – dar życia i cud natury. Nie ma nic piękniejszego, jak czekanie, kiedy przyjdzie na świat mała iskierka, o którą należy dbać, karmić, przewijać i kochać. Będąc jeszcze w brzuszku mamy ma zapewnione wszystko, czego potrzeba do życia. Kiedy nadchodzi czas przyjścia, rodzice oraz rodzina z radością udają się na zakupy celem zapewnienia jak najlepszego bytu maluszkowi, dzięki czemu ma prawie wszystko. Prawie… ponieważ kiedy nadchodzi ten dzień, pierwszą i najważniejszą potrzebą, będzie pokarm, który zapewni przetrwanie, wzrost i prawidłowy rozwój. Wówczas pojawia się często zadawane wśród młodych mam pytanie – „Czy budzić noworodka na karmienie w nocy?”. Można powiedzieć ile dzieci, tyle przypadków. Malutkie dzieci posiadają maleńki żołądek, który dość szybko napełnia się i szybko opróżnia. Maluszek nie odróżnia dnia od nocy, więc kiedy poczuje głód, swoim płaczem daje znać, że pragnie być nakarmione. Większość noworodków karmionych piersią zdrowo rośnie i prawidłowo się rozwija. Na początku mamy stosują najczęściej karmienie na żądanie, z wiekiem ten system zmienia się i wyrabiają się przybliżone odległości godzin, kiedy dziecko robi się głodne. Czasem zdarzają się przypadki, że dzieci mają problem z przyjmowaniem pokarmu. Po narodzinach, żołądeczek dziecka może być zapełniony wodami płodowymi, które raz po raz zwraca, wówczas ciężko, by dziecko przyjmowało jeszcze jakiś dodatkowy pokarm. Zdarza się i tak, że na świat przychodzą dzieci, które nie posiadają nawyku ssania, a wręcz wypluwanie piersi. Mamy, które są jeszcze nie doświadczone, bądź nie miały wcześniej do czynienia z taką sytuacją, powinny jak najszybciej udać się o pomoc do położnej, bądź po wyjściu ze szpitala do poradni laktacyjnej. Objawem nieprawidłowego przyjmowania pokarmu są wymioty, płacz, niepokój, rozdrażnienie oraz spadek masy ciała. Osoby które są specjalistami w tej dziedzinie, mogą i powinny objąć matkę i dziecko szczególną opieką i nadzorem, wskazać ćwiczenia, uczące ssania oraz często badać wzrost masy ciała. Lekarz, w takiej sytuacji, na pytanie matki, czy budzić noworodka na karmienie w nocy, jak najbardziej odpowie: „tak” i to zazwyczaj co dwie, trzy godziny. Zdarzają się sytuacje, że noworodek tak się osłabi przez niejedzenie, że nawet nie ma siły, by wzrastać. Wówczas takie dwu, trzygodzinne karmienia wzmacniają jego organizm i powodują, że powolutku, lecz systematycznie przybierają na wadze. Dla takich młodych mam, może to być nie lada wyzwanie, jednak cóż może być piękniejszego od bliskości jaka łączy matkę z dzieckiem? Od widoku, kiedy maluszek patrzy prosto w oczy z miłością, czułością, całkowitym oddaniem? Cóż może być milszego od dotyku malutkich paluszków badających ciałko mamy?
Kolejne dni, tygodnie, miesiące przynoszą następne zmiany i częstotliwość karmienia. Optymalny rytm karmienia piersią to sprawa indywidualna dla każdego niemowlęcia. Zdecydowana większość noworodków przybiera prawidłowo na wadze, a laktacja u mamy ma prawidłowy poziom, jeśli w ciągu doby jest przynajmniej 8 karmień. O pełnym karmieniu mówimy, kiedy między jednym, a drugim jest przynajmniej pół godziny odstępu.
Podsumowując i odpowiadając na pytanie: Czy budzić noworodka na karmienie w nocy? – można odpowiedzieć, że najpierw należy przyjrzeć się maluszkowi i jego indywidualnym potrzebom, przybieraniu na wadze i ogólnemu samopoczuciu. Jedni budzą, ponieważ dziecko będąc głodne jest niespokojne i płaczliwe, inni stosują całodobowy tryb np.trzygodzinny, a jeszcze inni nie budzą, ponieważ dziecko jest tak aktywne w dzień, że potrzebuje dłuższego wypoczynku. Ci ostatni mają naprawdę szczęście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here