Dziecko u fryzjera - jak przygotować malucha do pierwszej wizyty

Nowe, nieznane dotąd rzeczy i sytuacje budzą w dzieciach strach i liczne obawy. Stąd też pojawiają się wtedy płacz, złość, krzyk… Takie zachowanie często ma miejsce przed jakimkolwiek badaniem u lekarza lub podczas pierwszej wizyty dziecka u fryzjera. Mimo tych silnych reakcji, warto już od pierwszych miesięcy życia przekonywać dziecko, że obcinanie włosków nie boli i nie musi się ono obawiać nowego miejsca i znajdujących się w nim osób. Jak zatem na spokojnie przygotować malucha do wizyty w salonie fryzjerskim, aby obyła się ona bez stresu i złości?

Strach, płacz i niezadowolenie, czyli dziecko u fryzjera

Jeśli maluch nie wie, co czeka go w danym miejscu, w dodatku zobaczy wiele nieznanych mu twarzy, może się przestraszyć i zacząć płakać, co w niedługim czasie może przerodzić się nawet w krzyk i złość. Aby tego uniknąć, należy maluchowi tłumaczyć gdzie się wspólnie wybieracie, co tam się będzie działo i zapewnić, że może się czuć pewnie i bezpiecznie, bo cały czas będą przy nim ukochani rodzice (kilka wskazówek znajdzie na https://blog-juniorangin.pl/pierwsza-wizyta-u-fryzjera-jak-przygotowac-do-niej-juniora-i-siebie/). Jak wiadomo, dziecko u fryzjera to największe wyzwanie właśnie dla mamy i taty, bo to oni muszą zapanować nad małym klientem, aby fryzjerka mogła wykonać swoją pracę. Dobrym przygotowaniem może też być pokazanie maluchowi, czy to w rzeczywistości, czy na rysunkach, narzędzi jakich używa pani lub pan fryzjer, co pomoże nieco uspokoić obawy dziecka i doda mu pewności i świadomości tego, co się będzie działo i że wcale nie będzie to dla niego bolesne lub nieprzyjemne.

 

Bezstresowa wizyta dziecka u fryzjera – czy to możliwe?

Zapisując dziecko na pierwszą wizytę do fryzjera, warto postarać się, aby maluch zapamiętał ją jako miły i bardzo udany czas spędzony wspólnie z rodzicami i nowo poznanymi osobami. Dziecko u fryzjera wcale nie musi oznaczać małej rodzinnej katastrofy, może natomiast stać się wesołą tradycją, którą wszyscy z przyjemnością będą powtarzać. Jak zatem zadbać o komfort dziecka w czasie obcinania włosków? Przede wszystkim opowiedzieć, jak wygląda taka wizyta, można też pokazać, z jakimi narzędziami fryzjer będzie miał do czynienia. A najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza wizyta w salonie, do którego planujemy zapisać naszą pociechę. Dzięki temu maluch pozna miejsce i pracujące w nim osoby na tyle, że w czasie strzyżenia będzie już znacznie spokojniejszy. Warto też wybierać salony stworzone specjalnie z myślą o dzieciach – zwykle znajduje się w nich wiele kolorowych zabawek i dekoracji, które przyciągają uwagę malca i pozwalają mu się zrelaksować. Rodzic natomiast powinien cały czas być w zasięgu wzroku dziecka, co z pewnością uspokoi pociechę, a zajmującemu się nim fryzjerowi lub fryzjerce – pozwoli wykonywać swoje wcale nie tak łatwe zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here