Foteliki samochodowe dla dzieci

Dzieci nie powinny podróżować w samochodach w zwykłych fotelach. Chcąc jeździć z nimi swoim autem, należy zaopatrzyć się w porządny fotelik samochodowy, który zabezpieczy maluszka podczas transportu. Wynika to przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa, choć takie zasady narzuca na rodziców samo polskie prawo. Jak zatem wybrać odpowiedni fotelik, by uprzyjemnić i ułatwić swojemu dziecku podróże? Do kiedy wkładka dla noworodka w foteliku powinna występować?

Noworodki, które dopiero co przyszły na świat, powinny być przewożone w samochodach w specjalny sposób. Specjaliści zalecają, aby robić to tyłem do kierunku jazdy. Umieszczony w ten sposób foteli zagwarantuje im podwyższone bezpieczeństwo. Gdyby bowiem noworodek był przewożony w sposób tradycyjny, przodem do kierunku jazdy, podczas wypadku jego ciałko zostałoby wyrzucone do przodu z ogromną siłą. O ile osoba dorosła jest w stanie spokojnie to wszystko wytrzymać, tak delikatne ciało dziecka źle zniesie intensywny wyrzut. Występujące w nim kręgi, mięśnie i tkanki uszkadzają się znacznie szybciej i poważniej, dlatego należy temu zapobiegać. Maluszek powinien być zawsze przewożony tyłem do kierunku jazdy, dopóki jego ciałko nie rozwinie się na tyle, aby lepiej znosić szybkie zmiany pozycji. A na którym siedzeniu najlepiej umieścić dziecięcy fotelik samochodowy? Zwykle kładzie się go na siedzeniu przednim, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli z przodu auta znajduje się aktywna poduszka powietrza, może ona zagrażać dziecku, jeśli zbyt gwałtownie się otworzy.

Fotelik samochodowy koniecznie trzeba też dostosować do wieku maluszka. Modele znajdujące się w kategorii wagowej od zera do dziesięciu kilogramów to propozycja dla noworodków. Dzieci mogą z nich korzystać aż do momentu ukończenia dziewiątego miesiąca życia. A do kiedy wkładka dla noworodka w foteliku? Tutaj czas będzie dość podobny. Gdy dziecko ukończy już natomiast dziewiąty miesiąc życia, fotelik samochodowy trzeba będzie wymienić. Najbardziej uniwersalne są produkty pośrednie o kategorii wagowej wynoszącej nawet do 25 kilogramów. Dosyć dobrze zabezpieczają one i najmłodsze niemowlaki, i nieco starsze już dzieci. Zapewniają im także wysoki komfort i pozwalają przejść swobodnie przez najdłuższą nawet podróż. Na zwykłym siedzisku samochodowym dziecku nigdy nie będzie wygodnie. Szeroki pas nie zdoła dobrze zabezpieczyć jego ciała, a zbyt miękka powierzchnia siedzenia zacznie uginać się pod jego ciężarem. Foteliki samochodowe są czymś absolutnie niezbędnym. Każdy rodzic koniecznie musi w nie zainwestować.

Aby wybrać dla swojego dziecka odpowiedni fotelik samochodowy, najlepiej razem z nim udać się do sklepu z akcesoriami motoryzacyjnymi. Maluszek powinien sam mieć możliwość przetestowania różnych siedzeń. Sprawdzi wtedy, czy są one dla niego wygodne i czy dobrze podtrzymują jego ciało, odpowiednio je zabezpieczając. Nawet właściwie skonstruowane foteliki samochodowe nie zawsze okazują się jednak dobrym wyborem. Trzeba je bowiem dostosować do wieku, wagi oraz wzrostu malca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here