Ile powinien jeść noworodek?

Każda świeżo upieczona mama zadaje sobie pytanie, ile pokarmu potrzebuje jej maleństwo i jak często powinna je karmić.
Jak często karmić noworodka piersią? Odpowiedź jest prosta – tak często i tak długo, jak domaga się tego maleństwo. W pierwszej dobie maluszek je niewiele. Na zaspokojenie pierwszego głodu potrzebuje zaledwie… łyżeczkę pokarmu. Jednak już w drugiej, trzeciej dobie wszystko się zmienia i mama może mieć wrażenie, że jej dziecko niemalże je non stop. Z czasem, gdy maleństwo nauczy się do dobrze ssać, pory karmienia zaczynają się regulować, a czas karmienia stopniowo skracać. Niestety karmiąc piersią nie kontrolujemy ilości jaką zjada dzieciątko. Prawidłowe karmienie powinno trać około 10 minut z jednej piersi, przy czym nie jest to normą. Najedzony maluszek wypluwa pierś i słodko zasypia. Również odpowiednie przybieranie na wadze oraz brudzenie pieluszek (około 5-9) na dobę wskazują, że nasze dziecko je tak często i tak dużo, jak tego potrzebuje.
Troszkę prościej wygląda karmienie butelką. Tu mama może kontrolować ilość wypijanego przez maluszka mleka. Po pierwszym tygodniu życia noworodek potrzebuje około 60-70 ml mieszanki. Mając dwa tygodnie już około 100 ml.
Pierwszy miesiąc życia noworodka to tak naprawdę uczenie się siebie nawzajem. Dzieciątko doskonali umiejętość prawidłowego ssania czy to z piersi, czy z butelki, natomiast mama poznaje zwyczaje żywieniowe swojej pociechy.
Podsumowując – karmienie noworodka co ile godzin? Przy karmieniu naturalnym to maluszek decyduje. Pierś podajemy na tzw. żądanie, tak często jak będzie potrzebowało tego dziecko. Przy karmieniu mlekiem modyfikowanym butelkę podajemy co 2-3 godziny. Czas i ilość karmień w tym przypadku uzależniona jest od ilości jaką zjada maluch jednorazowo. Na każdym opakowaniu z mieszanką mleczną jest podana ilość mleka, jaką powinien zjadać maluch przy każdym karmieniu.
Przez pierwszy miesiąc mama musi zwrócić również szczególną uwagę na karmienia nocne. Zdarza się, że maluszek przesypia wyznaczoną porę karmienia, zwłaszcza przy karmieniu mlekiem modyfikowanym. Jednak to nie znaczy, że mama może ominąć porę podania piersi czy butelki. Noworodki przez pierwsze tygodnie życia mają naturalną skłonność do szybkiego spadku glukozy, która jest dostarczana organizmowi wraz z mlekiem. Niestety taki spadek cukru może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego tak ważne jest nie omijanie pory karmienia mimo, że dzieciątko spokojnie śpi.
Jeżeli maluszek nie chce jeść przez sen, mama może spróbować delikatnie wybudzić dziecko i skłonić do ssania włączając delikatne oświetlenie, zmieniając pieluszkę czy zdejmując warstwę ubranka.
W nocy karmienie powinno odbywać się również co 2-3 godziny, niezależnie czy podajemy pierś czy gotową mieszankę.
Przy karmieniu noworodka najważniejsza jest obserwacja malucha. Mama powinna naturalnie dostosować karmienie do potrzeb swojego dziecka, równocześnie kontrolując jego wzrost i wagę. Pomoże jej w tym niezawodny instynkt oraz… głośny manifest maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here