Ile zjada noworodek?

Każda młoda matka stoi przed wieloma wyzwaniami macierzyństwa. W głowie kobiet pojawia się mnóstwo pytań dotyczących prawidłowej opieki nad dzieckiem. Jednym z dylematów młodych matek jest pytanie, ile pokarmu zjada noworodek. Pojawiają się wątpliwości, jak często karmić dziecko. Trzy, cztery, pięć, czy osiem razy dziennie? Karmić piersią, czy podawać mleko modyfikowane? Warto zapoznać się z tym tematem bliżej i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Z tego względu, że noworodek ma malutki żołądek zbliżony do wielkości jego piąstki, nie może zjeść sporej ilości pokarmu. Kiedy zje więcej niż tego potrzebuje, zwykle pokarm zostanie zwrócony. Niemowlaka należy karmić często, lecz w małych ilościach. Dlatego karmienie to jedna z najczęściej wykonywanych przy dziecku czynności. Dla nowo narodzonego dziecka najlepszy pokarm to mleko matki. Zawiera ono optymalne składniki, sprzyjające prawidłowemu rozwojowi dziecka. Ponadto pokarm matki jest łatwiej i szybciej trawiony niż mieszanka modyfikowanego mleka. Częstość karmienia noworodka zależy od sposobu karmienia i od zapotrzebowania kalorycznego. Ustalając to zapotrzebowanie musimy wziąć pod uwagę ruchliwość dziecka, jego pobudliwość, płaczliwość. Noworodek daje bardzo jasne sygnały świadczące o tym, że jest głodny: cmoka ustami, jest niespokojny, wierci się, a wzięty na ręce odruchowo kieruje głowę w stronę piersi matki.

Na pytanie „ile pokarmu zjada noworodek?” można łatwo odpowiedzieć. Zdrowy, urodzony w terminie bobas będzie zjadał około 91-95 kcal/kg masy ciała na dobę. W pierwszych trzech dniach życia nie zjada on wielkich ilości pokarmu. Podczas jednego karmienia zazwyczaj spożyje go około 20 ml. Jest to czas, w którym noworodek nieznacznie traci na wadze – w granicach 10 procent wagi urodzeniowej. Ilość zjadanego przez dziecko pokarmu stopniowo wzrasta – z każdym dniem rośnie zapotrzebowanie kaloryczne dziecka. Dziecko może w trakcie jednego karmienia wypić około 60-70 ml mleka dopiero w siódmej dobie życia, a z czasem coraz więcej. Do końca pierwszego miesiąca życia zapotrzebowanie dziecka na pokarm będzie wynosiło około 600-700 ml mleka na dobę.

W momencie kiedy karmimy butelką, należy sprawdzać czy noworodek zjada tyle pokarmu, ile powinien. Wystarczy kontrolować, ile mleka zostało w butelce po karmieniu i raz dziennie sumować te ilości. Jeśli chodzi o naturalne karmienie piersią, trudno jest zliczyć ilość mleka, którą wypiło dziecko. Istnieje jednak inny sposób na sprawdzenie, czy maluch jest najedzony. Pełny brzuszek dziecko sygnalizuje wypluciem piersi i spokojnym zaśnięciem. Gdy maluch brudzi kilka pieluszek w ciągu doby, zazwyczaj około 7 oraz gdy prawidłowo przybiera na wadze, możemy mieć pewność, że zaspokajamy jego zapotrzebowanie kaloryczne. Z każdym tygodniem dziecko będzie stopniowo ważyć coraz więcej, co świadczy o prawidłowym rozwoju.

Na pytanie „jak często karmić noworodka piersią?” należy odpowiedzieć, że tak długo jak dziecko się tego domaga. Pierwsze karmienie zaspokaja głód dziecka na kilka godzin, natomiast w drugiej dobie życie noworodek chce ssać właściwie bez przerwy. Jego zapotrzebowanie na pokarm zmienia się w trakcie rozwoju. Każde dziecko potrafi w naturalny sposób sygnalizować swoje potrzeby, dlatego uważna obserwacja dziecka jest kluczem do prawidłowej opieki nad nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here