Jak często karmić noworodka?

Zapewne zastanawiasz się – karmienie noworodka co ile godzin powinno się odbywać? Będąc młodą mamą nie wszystko można przewidzieć czy zaplanować. Młodzi rodzice większości uczą się już po urodzeniu dziecka, a wiedza czerpana z książek i poradników nie zawsze znajduje zastosowanie w prawdziwym życiu. Niezwykle istotne jest zapotrzebowanie kaloryczne dziecka. Bardziej ruchliwe dzieci będą potrzebowały pokarmu częściej niż te, które prawie nie mają żadnego ruchu w ciągu dnia. Częstotliwość karmienia uzależniona jest także od rodzaju pożywienia, jakim karmimy noworodka, dla przykładu – mleko modyfikowane jest trawione przez noworodka wolniej niż pokarm matki. Żołądek małego dziecka jest niewielki, więc próby nakarmienia go „na zapas” z pewnością skończą się ulaniem przez nie nadmiaru pożywienia. Przegapienie głodu u swojego dziecka jest niemal niemożliwe – pragnące pokarmu dziecko manifestuje swoje potrzeby poprzez odwracanie się w stronę piersi matki, niespokojne zachowanie, cmokanie czy też wydawanie wszelkiego rodzaju odgłosów. W pierwszych dobach swojego życia noworodek zjada raczej niewiele, jednak z każdym dniem jego zapotrzebowanie kaloryczne rośnie, więc musimy to uwzględnić podczas karmienia. Kontrolowanie porcji jest łatwe, gdy karmimy dziecko butelką – dzięki miarce od razu widzimy, ile powinniśmy podawać pokarmu. Sprawa się nieco komplikuje w przypadku karmienia piersią. Tutaj nie możemy już obliczać sztywno porcji, jednak nie oznacza to, że całkowicie tracimy kontrolę nad karmieniem. Jeżeli dziecko przestaje ssać pierś, a tuż po tym zaczyna zasypiać, a także parę razy w ciągu doby oddaje stolec oraz z każdym tygodniem przybiera co najmniej 150 gram, to z całą pewnością oznacza, że już się najadło i więcej mu już nie potrzeba.
Przejdźmy jednak do sedna problemu – ile razy w ciągu doby powinno się karmić niemowlę przy pomocy butelki? Jak już było wspomniane wyżej, dzieci karmione pokarmem modyfikowanym trawią pożywienie wolniej, więc powinno się je karmić rzadziej niż dzieci karmione mlekiem z piersi. Standardową ilością porcji w ciągu doby jest siedem, co oznaczałoby, że powinno się karmić dziecko mniej więcej co trzy godziny. Jeśli chodzi o wielkość porcji, to warto zasugerować się instrukcjami na opakowaniu. Nierzadko jednak zdarza się, że dzieci – szczególnie w pierwszych dobach swojego życia – wolą spożywać nieco mniejsze porcje niż te, które są podane w instrukcji, jednak częściej.
Niemowlęta karmione piersią powinno się przystawiać do pokarmu tak często, jak się tego domagają. Naturalny pokarm nie potrzebuje takich sztywnych wytycznych jak mleko modyfikowane. Przez kilka pierwszych dób życia noworodek mógłby niemal non stop leżeć tuż przy piersi i ssać pokarm – dzieje się tak dlatego, że niemowlę dopiero uczy się ssać w prawidłowy sposób, a mleko matki nie jest jeszcze tak tłuste, więc mniej zaspokaja głód. Dopiero po pewnym czasie częstość karmień zaczyna się stabilizować – przez cały pierwszy miesiąc życia noworodek przyjmuje pokarm mniej więcej od ośmiu do dwunastu razy na dobę. Ta ilość będzie się zmniejszać wraz z dorastaniem noworodka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here