Jak często karmić piersią niemowlę?

Każda świeżo upieczona mama ma obawy, co do tego czy wystarczająco często karmi swoją pociechę, czy też przypadkiem nie przekarmia swojego dziecka. Dlatego ważne wydaje się być pytanie, jak to na prawdę ma wyglądać i jak często karmić niemowlę. Jedno z najczęstszych pytań początkujących mam to – karmienie noworodka piersią jak często ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę fakt, iż każde dziecko jest inne – jedno potrafi domagać się posiłku praktycznie bez przerwy, inne zaś robią to bardzo rzadko. Dlatego też tak ciężko jest niekiedy mamom, zaobserwować u swojego dziecka, kiedy tak na prawdę przychodzi pora na karmienie.
Jak podają różne źródła noworodek powinien być karmiony około 8-12 razy dziennie przez kilka pierwszych tygodni życia. Natomiast częstotliwość karmienia zależy głównie od tego, jak szybko maluch trawi pokarm. Może jego trawienie przebiega bardzo szybko i szybko też jest dziecko gotowe na następny pokarm, lub też z drugiej strony są niemowlęta, które na strawienie pokarmu potrzebują nieco więcej czasu i dlatego też przerwa między karmieniami się wydłuża. Tak więc jedna dobra rada dla matki dziecka jest taka, aby uważnie obserwowała swoje dziecko, które wysyła własne sygnały gdy jest głodne, są to na przykład takie sygnały jak: cmokanie ustami, wiercenie się, a także odwracanie główki w kierunku piersi matki, kwilenie, czy też ssanie paluszka. Co istotne należy mieć na uwadze, że nie każdy płacz dziecka oznacza, że jest ono głodne, dlatego nie można kierować się tylko taką przesłanką.
Częste karmienie piersią jest częstokroć polecane, ponieważ pozwala ono stymulować produkcję mleka w ciągu pierwszych kilku tygodni. Zatem należy karmić niemowlę na żądanie, jest to sposób zalecany przez specjalistów. Z czasem przerwy pomiędzy posiłkami staną się bardziej regularne, niż te na samym początku przygody z karmieniem. Niemowlę pomiędzy pierwszym a drugim miesiącem życia najprawdopodobniej będzie karmione nawet do 8-9 razy dziennie.
Należy oczywiście pamiętać, że noworodek nie powinien jeść rzadziej niż co cztery godziny – nawet w nocy. Co ważne niemowlęta szczególnie dużo śpiące należy nawet wybudzać do karmienia, aby nie dopuścić do odwodnienia u dziecka. Żołądki niemowlaków są bardzo malutkie a pokarm mamy lekkostrawny, co jest oczywiście przyczyną konieczności częstego karmienia. Samo zaś karmienie powinno być efektywne i trwać przynajmniej 10 minut z jednej piersi, a nawet 20 minut. Ważne jest również to, aby pamiętać o tym, żeby karmić dziecko z obydwu piersi, a nie tylko z jednej, aby utrzymać laktację i zapobiegać zastojom pokarmu. Jeśli podczas karmienia dziecko zdąży ściągnąć pokarm tylko z jednej piersi, to warto zadbać o to, by przy kolejnym już karmieniu przystawić je do drugiej.
Do końca szóstego miesiąca życia nasz niemowlak powinien być karmiony jedynie mlekiem matki, o ile nie ma jakichś innych wskazań medycznych, by miało być inaczej. Dziecko, które jest karmione wyłącznie piersią nie powinno być dokarmiane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here