Jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka?

Kiedy w szpitalu rodzi się dziecko, w większości przypadków już w pierwszej dobie pojawia się zażółcona skóra. Jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka? To pytanie zadają sobie rodzice, patrząc na skórę nowo narodzonego dziecka. Bywa, że jego skóra wygląda wręcz niezdrowo i nienaturalnie, dlatego mama i tata martwią się, czy ten stan długo potrwa. Jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka? Zazwyczaj najgorsza jest druga doba, po czym skóra powoli wraca do normalnego stanu. Zanim skóra noworodka stanie się całkowicie naturalna, może minąć tydzień lub trochę więcej czasu.
Rodzice martwią się bardzo o to, jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka. Czasami zdarza się, że nie mija ona sama i wówczas niezbędna jest interwencja lekarzy. Noworodek jest w takiej sytuacji poddawany specjalnemu naświetlaniu, dzięki któremu żółtaczka szybciej mija. Dopiero kiedy stan skóry ulegnie zmianie i się wyraźnie poprawi, wtedy dziecko może być wypuszczone ze szpitala i może w końcu pojechać do domu!
Jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka? U każdego malucha przebiega nieco inaczej, ale z reguły już w trzecim dniu życia, skóra powoli robi się ładniejsza. To znak, że dziecko może już wychodzić że szpitala, oczywiście jeśli nie ma innych przeciwwskazań! Dla rodziców taka informacja to ogromna radość.
Niestety to, jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka, jest kwestią indywidualną. Nie zawsze jest tak, że skóra szybko blednie i nabiera normalnego, naturalnego koloru. Jeśli po trzech dniach żółtaczka nie mija, lekarze są zmuszeni zatrzymać dziecko w szpitalu i poddać natychmiastowemu leczeniu. W pewnych sytuacjach jest to niestety przykra konieczność. Na szczęście, dzięki naświetlaniu maluch zazwyczaj szybko nabiera zdrowego wyglądu i może wówczas wyjść ze szpitala. Świeżo upieczone mamy uważnie obserwują, jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka. Martwią się tym, że jeśli skóra nie zblednie, dziecko będzie poddane leczeniu, które oznacza rozłąkę z nim! Niemowlę musi spędzać jak najwięcej czasu pod lampą i dopiero po pełnej dobie leczenie zostanie zakończone. Wiedząc o tym, jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka, mamy bacznie obserwują skórę swojego dziecka i mają nadzieję, że nie będzie ono miało problemów z nadmiernym zażółceniem skóry. Dla żadnej mamy nie jest to miłe doświadczenie. Dopiero co urodziła, a już maluszek musi być jej zabrany!
O tym, jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka, może rodzica poinformować lekarz, który widział już setki nowo narodzonych dzieci i doskonale wie, jak zazwyczaj ona przebiega. Wie też, jak wygląda leczenie noworodka, który ma wysoki poziom bilirubiny, odpowiedzialnej za zażółcenie skóry. To, jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka, zależy od wieku czynników – tego, jak jest karmione dziecko, czy wystąpił konflikt serologiczny. Czasami jest też następstwem wrodzonej choroby na przykład zapalenia wątroby. Przyczyn żółtaczki może być wiele, ale najważniejsze jest to, żeby w krótkim czasie ona minęła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here