Jak pielęgnować noworodka dziewczynkę

Wiele rodziców, którzy spodziewają się narodzin córki zastanawia się jak pielęgnować noworodka dziewczynkę, wbrew pozorom płeć noworodka w pewnych kwestiach wymaga innych sposobów pielęgnacji u dziewczynki jak i chłopca.
Aby pielęgnacja noworodka była utrzymana na prawidłowym poziomie należy pamiętać przede wszystkim o częstym zmienianiu pieluszek, najlepiej by odbywało się to jak najszybciej po tym jak maluszek zrobił siku lub kupkę – zapobiegnie to powstawaniu infekcji i podrażnień delikatnej skóry. W przypadku przewijania dziewczynek należy pamiętać by podcieranie odbywało się od początku krocza do tyłu, jest to bardzo ważne gdyż bakterie z pupy mogłyby się bardzo łatwo przedostać do pochwy co by mogło być powodem wywołania infekcji w tym miejscu. Do mycia pupy i okolic najlepiej stosować jednorazowe nawilżane chusteczki przeznaczone dla niemowląt, w przypadku skórnej alergii dziecka bądź innych powodów, dla których nie można stosować chusteczek nawilżanych można zastąpić je wacikami, delikatnym papierem toaletowym bądź rącznikiem papierowym jednak przed użyciem ich należy umyć pupę letnią wodą z mydłem – przeznaczonym dla niemowląt, najlepiej hipoalergicznym aby nie doszło do obtarcia naskórka, w przypadku gdy zmieniamy pieluszkę, która jest tylko po siusianiu do przemycia wystarczy sama letnia woda.
Drugą kwestią pielęgnacji jest kąpiel niemowlaka, aby kąpiel była dokładna i odpowiednia należy sięgnąć po kosmetyki przeznaczone dla noworodków, są one odpowiednio przebadane i hipoalergiczne. W przypadku dziewczynek należy również zwrócić uwagę na zwartość odpowiedniego pH żelu czy płynu, ma to na celu zachowania równowagi zasady kwasowo-zasadowej pochwy. Po umyciu niemowlęcia należy bardzo dokładnie osuszyć skórę zwracając szczególną uwagę na fałdki, w których mogłyby zostać resztki wody lub mydła. Aby nie doszło do podrażnienia skóry nie należy jej pocierać. Po zakończeniu kąpieli i dokładnym osuszeniu należy dodatkowo nawilżyć pupę i okolicę oliwką dla dzieci bądź specjalnym kremem dla noworodków, w przypadku problemu z odparzaniem można również użyć maść na odparzenia. W przypadku dziewczynek nie poleca się stosowania zasypek dla niemowląt, ponieważ mogłaby ona podrażnić pochwę i wywołać nieprzyjemne uczucie swędzenia.
Spodziewając się narodzin noworodka dziewczynki należy wiedzieć również o tym, że zaraz po urodzeniu z pochwy pojawia się różowa wydzielina – jest to naturalne i nie jest to powodem do niepokoju. Lekkie obrzmienie warg sromowych jest także całkowicie normalne i stopniowo będzie zanikać po kilku tygodniach.
Nie należy jednak lekceważyć tego gdy zauważymy wydzielające się z pochwy nieprzyjemnie pachnące upławy bądź krwawienia,wystąpi ból lub świąd w okolicach krocza należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry – mogą być to objawy rozwijającej się infekcji, która wymaga odpowiedniego leczenia. Nie należy pod żadnym pozorem leczyć tych objawów ani żadnej infekcji związanej z okolicami krocza na własną rękę w domu, gdyż może to tylko zaszkodzić dziecku, a nie mu pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here