Jak przygotować pokój dla noworodka?

Wieść o tym, że w domu pojawi się nowy członek rodziny, jest świetną wiadomością. Zaraz jednak przychodzą pomysły do głowy, jak przygotować się na przyjście nowego życia na świat. Jak tylko urodzi się maleństwo, to całe życie w domu, będzie toczyć się wokół niego, więc też na to trzeba być gotowym.

Problemem, jaki może się pojawić, jest informacja o tym, jaka będzie płeć dziecka. Przy każdej rozmowie o ciąży i o nadchodzącym dziecku zawsze pojawia się ten temat. Oczywiście już na kilka miesięcy przed narodzinami można poznać płeć malucha, jednak nie każdy rodzic się na to godzi. Może się to wydawać bardzo dziwne, ale szczególnie jeśli to jest kogoś pierwsze dziecko, to czasem płeć będzie piękną niespodzianką.

Jednak takie oczekiwanie, bez pewności, jaka płeć dziecka będzie, stwarza nieco problemów.

Jednym z nich jest na przykład imię dla dziecka. Trzeba przecież w takim wypadku wybrać nie jedno, tylko dwa. Jedno męskie i drugie żeńskie. To można zrobić na kilka sposobów, przykładowo poprzez zwykłe głosowanie.

Jednak wybór imienia nie jest jeszcze największym wyzwaniem, jakie czeka przyszłych rodziców, ponieważ na pewno będzie to kącik dla dziecka. Rodzice mogą wyznaczyć miejsce u siebie w sypialni dla noworodka albo też po prostu uszykować dla niego pokój dziecięcy. Oczywiście można też połączyć te dwie opcje, w taki sposób, aby przez pierwsze dni dziecko spało przy rodzicach, a gdy już nieco podrośnie i oswoi się z otoczeniem, to można przenieść je do pokoiku już wcześniej przygotowanego.

Jak przygotować pokój dla noworodka?

Przygotowanie pokoju, szczególnie jeśli nie jest znana płeć dziecka, będzie ogromnym wyzwaniem. Można jednak wybrać jeden z neutralnych kolorów, który będzie pasować zarówno do dziewczynki, jak i do chłopca. Będzie to oczywiście najpopularniejszy, czyli błękitny, czy też nieco mniej popularny, czyli zielonkawy.

Należy pamiętać, że te kolory powinny być możliwie jasne. Nie tylko ze względu na to, że nieco powiększy to optycznie i rozjaśni pokój, ale też takie jasne kolory są odpowiedniejsze dla oczu dziecka, które dopiero będą się przystosowywać do otaczającej rzeczywistości.

Jeśli więc decydujemy się na malowanie pokoju, to wybieramy jeden z dwóch powyższych kolorów. Warto jednak zostawić jedną ścianę i wykorzystać ją na specjalny malunek, np. bajkowych zwierząt, które na pewno zainteresują maluszka.

Zanim weźmiemy się za meble, pomyślmy jeszcze o podłodze i suficie. Na podłodze możemy wykorzystać miękki dywan albo zdecydować się na miękkie panele. Natomiast jeśli chodzi o sufit, to dobrym rozwiązaniem będzie przymocowanie tam gwiazdeczek, które delikatnie świecą w nocy. Będzie to kojąco i uspokajająco działać na dziecko, a jeśli obudzi się w nocy, to zainteresuje się gwiazdkami.

Teraz pozostają już tylko meble, których nie trzeba zbyt dużo. Na pewno musi być wygodne łóżeczko, warto postawić na łóżeczka z metalowym stelażem i materiałową obudową, ponieważ będą one bezpieczne dla dziecka i nie zdarzy się żadna historia, że dziecko zablokuje sobie rączkę między szczebelkami albo zacznie wymontowywać szczebelki.

Do pokoiku oczywiście należy dodać jeszcze wiele rzeczy, jednak jeśli chodzi o sam początek, to na tym można zakończyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here