Jak walczyć ze wzdęciami u noworodka?

Nieprzespane noce, płacz, krzyk i twardy brzuszek – z tymi problemami boryka się niemal każda młoda mama. Noworodek ma częste problemy z brzuszkiem, co wynika z faktu, że jego układ pokarmowy oraz jelita nie są jeszcze odpowiednio wykształcone. Nie bez przyczyny mawia się, że pierwsze 3 miesiące życia dziecka to czwarty trymestr ciąży. Własnie wtedy wiele narządów wewnętrznych kończy się wykształcać.
Teoria teorią, ale młode mamy interesuje przede wszystkim jak walczyć z kolkami u dziecka? Fora internetowe aż huczą od przysłowiowych dobrych rad. Doświadczone mamy zalecają masowanie brzuszka, ciepłe kąpiele i odpowiednią technikę karmienia piersią. Duży nacisk kładziony jest także na dietę matki – to niezwykle ważne, aby przy karmieniu piersią nie jeść rzeczy ciężkostrawnych i wzdymających, bo to co zje matka z łatwością przenika do jej mleka.
Mamy wnikliwie obserwujące swoje maleństwa z pewnością zauważyły, że czasem dziecko pręży się i wygina, a sytuacji tej towarzyszy głośny płacz. Płacz ten ustaje w momencie, gdy maluszek puści głośnego bąka. Nie trzeba być geniuszem, żeby wywnioskować, że dziecko cierpi wtedy na bolesne wzdęcia. Prężenie ciała to reakcja obronna maluszka. Dorosły człowiek rzadziej cierpi na wzdęcia, gdyż jest on w ciągłym ruchu, dzięki czemu gazy łatwiej przemieszczają się w jelitach. Noworodek nie jest w stanie się samodzielnie przemieszczać, a jego jedyną reakcją obronną jest prężenie ciała.
Co jednak kiedy bolące wzdęcia nie chcą minąć i jak odgazować noworodka, gdy prężenie ciała nie przynosi mu ulgi? W pierwszej kolejności można spróbować położyć maluszka na brzuszku. Kiedy jednak maluch jest zbyt zestresowany sytuacją, a leżenie na brzuchu nie przynosi ulgi warto spróbować delikatnego masażu brzuszka lub wcześniej wspomnianej – ciepłej kąpieli.
Niestety w wielu wypadkach zarówno leżenie na brzuchu, jak również jego masaż nie przyniosą oczekiwanej ulgi. W takiej sytuacji zdesperowanej mamie pozostaje ostatnie wyjście, jakim jest zakup środka łagodzącego w aptece. Przed dokonaniem zakupu warto zasięgnąć porady lekarza pediatry lub farmaceuty, którzy pomogą dobrać odpowiedni dla dziecka preparat. Środki takie sprzedawane są zazwyczaj w formie płynnej, z załączonym kroplomierzem, który znakomicie ułatwia podanie lekarstwa maluszkowi. Ich działanie polega zwykle na rozbiciu pęcherzyków powietrza, dzięki czemu gazy szybciej i łatwiej wydalane są z jelit dziecka.
Czasami zdarza się, że środek podany maluszkowi nie przynosi ulgi. W takim wypadku należy poprosić lekarza lub farmaceutę o dobór innego środka farmaceutycznego. W niektórych przypadkach odgazowanie noworodka następuje dopiero po podaniu któregoś z rzędu specyfiku. W przypadku noworodków dobór lekarstwa jest trudny – noworodek nie komunikuje się z lekarzem, a skuteczność specyfiku oceniana jest wyłącznie na podstawie obserwacji, które prowadzone są przez matkę dziecka. Walka z kolkami przypomina czasem przysłowiową walkę z wiatrakami. Na pocieszenie można jedynie wspomnieć, że kolki u noworodków ustają zwykle już pod koniec trzeciego miesiąca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here