Jaki fotelik samochodowy wybrać dla 4-latka

Wybór fotelika z grupy 15-36 kg wielu rodzicom wydaje się łatwiejszym zadaniem, niż podjęcie decyzji o kupnie siedziska dla noworodka. W rzeczywistości jednak ciało kilkulatka nie jest jeszcze odpowiednio wykształcone i nadal wymaga specjalnej ochrony podczas podróży. Sprawdź więc, jak i gdzie kupić najlepszy fotelik dla 4-latka.

Fotelik dla 4-latka – wymogi

Dziecko w wieku 4 lat jest już najczęściej gotowe, by przesiąść się z fotelika 0-18 lub 9-18 kg na fotelik z zakresu wagowego 15-36 kg. Ten fotelik, w przeciwieństwie do stosowanych wcześniej modeli, może być już montowany przodem do kierunku jazdy. Ciało cztero- lub pięcioletniego dziecka jest bowiem silniejsze, niż sylwetka młodszego, a jego wymiary mogą ponadto sprawiać, że jazda tyłem będzie niekomfortowa.

Fotelik dla dzieci z przedziału 15-36 kg nie posiada wewnętrznych pasów, w związku z czym należy zamontować go albo na pasy bezpieczeństwa samochodu, albo za pomocą systemu ISOFIX. Jeśli istnieje taka możliwość, zaleca się stosowanie systemu ISOFIX, który utrzymuje fotelik w stabilniejszej pozycji, niż zwykłe pasy. Ważne jest również, by fotelik dla 4-latka posiadał system osłon bocznych, które znacznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia w razie ewentualnego wypadku.

Bardzo istotny jest również sam montaż fotelika w samochodzie. Jeden z najważniejszych elementów stanowi ułożenie siedziska, które powinno całkowicie przylegać do kanapy. Znaczenie ma także sposób zapięcia dziecka pasami. Często można bowiem zaobserwować nieprawidłowe ułożenie lub też za luźne zapięcie pasów, co znacznie zmniejsza skuteczność ich działania podczas potencjalnych zderzeń.

Modele fotelików 15-36 kg dostępne na rynku

Pamiętając, że foteliki 15-36 kg posłużą naszemu dziecku przez okres nawet kilku lat, ich wybór powinien zostać poprzedzony uważną analizą. Na rynku można znaleźć wiele modeli z bardzo różnych przedziałów cenowych, w związku z czym rodzice przystępujący do zakupu fotelika mogą mieć problem z nabyciem właściwego. Dlatego też, oprócz przedstawionych wyżej wytycznych, warto mieć na uwadze testy, jakim interesujące nas modele fotelików zostały poddane.

Co więcej, na rynku coraz częściej pojawiają się również dopuszczone przez nowe normy UE foteliki I-size, przeznaczone dla dzieci do 150 cm wzrostu, bez względu na wagę. Modele te ułatwiają lepsze dopasowanie fotelika do sylwetki dziecka, co automatycznie przekłada się na poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają. Optymalny fotelik dla 4-latka powinien także posiadać możliwość regulowania kąta nachylenia i wysokości nagłówka, które znacznie zwiększają komfort podróży dla dziecka.

Rodzice zmagający się z wyborem odpowiedniego modelu mogą skorzystać z pomocy sklepów z fotelikami samochodowymi, które oferują konsultacje z profesjonalistami. Jednym z najlepszych dystrybutorów dostępnych na rynku jest sklep Boboking. Znaleźć w nim można nie tylko wiele nowoczesnych modelów foteli w zróżnicowanej cenie, ale także porady wykwalifikowanych sprzedawców, którzy udzielają wszystkich potrzebnych informacji dotyczących zakupu fotelika. Na miejscu pomagają również z doborem odpowiedniego modelu oraz jego montażem. Kontakt z tego typu profesjonalnym sklepem znacznie ułatwia często długi i pełen wątpliwości proces zakupu właściwego fotelika dla starszych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here