Kąpiel noworodka

Pojawienie się w domu noworodka to spore wyzwanie dla całej rodziny. Mały człowiek potrafi wywrócić życie do góry nogami, o czym z pewnością przekonała się nie jedna mama.
Najtrudniejsze są pierwsze dni życia małego człowieka. Rodzice muszą szybko nauczyć się „obsługi” noworodka. Początkowo nawet wzięcie noworodka na ręce sprawia, że bicie naszego serca przyspiesza. Boimy się, że nieopatrznie możemy zrobić krzywdę takiej małej, delikatniej istocie.
Zazwyczaj karmienie i przewijanie dosyć szybko przestaje sprawiać kłopot rodzicom. Większą trudność sprawia im kąpiel noworodka. Świeżo upieczeni rodzice boją się, że podczas kąpieli woda dostanie się do uszu lub oczu maluszka i wywoła u dziecka płacz. Warto wtedy pomyśleć, że dziecko nim przyszło na świat przebywało w środowisku wodnym, które jest dla niego rzeczą przyjazną i naturalną. To własnie dlatego małe dzieci tak chętnie się kąpią. Jeśli Twoje dziecko marudzi podczas kąpieli warto zbadać temperaturę wody – zdarza się, że dzieci lubią lekko cieplejszą wodę niż wskazuje termometr.
Duże obawy podczas kąpieli noworodka związane są z jego odciętą pępowiną. Kikut pępowiny nie powinien być zbytnio namaczany podczas kąpieli. Żeby tego uniknąć warto zainwestować w specjalną, gąbczasta wkładkę do wanienki, dzięki czemu dziecko nie będzie miało zamoczonego brzuszka. Wkładka taka kosztuje kilkanaście złotych i jest ogólnodostępna w sklepach z artykułami dziecięcymi.
Kikut pępowiny powinien odpaść sam i jak odpada pępek u noworodka nie wolno tego procesu przyspieszać. Nawet w momencie, gdy kikut trzyma się na przysłowiowym „włosku” nie wolno go zrywać.
Niezwykle istotna jest także pielęgnacja kikuta pępowiny. Należy pamiętać, że kikut z pępkiem stanowi swoistą ranę i jak każda rana jest podatny na bakterie i zanieczyszczenia. W celu uniknięcia zakażenia kikut pępowiny powinno się dezynfekować. Nasze babcie robiły to przecierając okolice kikuta wacikiem nasączonym spirytusem. Obecnie jednak pediatrzy nie zalecają takiego postępowania, gdyż spirytus może podrażnić maluszka i spowodować, że maluch zacznie płakać. Ranę najlepiej zdezynfekować popularnym na oddziałach położniczych środkiem dezynfekującym, który można nabyć w niemal każdej aptece.
Kiedy kikut pępowiny odpadnie, a pępek się wygoi rodzice mogą odetchnąć z ulgą. Od teraz nie muszą już uważać podczas kąpania noworodka, a maluszek może w pełni czerpać radość z trwającej kąpieli.
Po kąpieli dziecka warto zadbać o jego skórę, która szczególnie w sezonie jesienno-zimowym łatwo ulega wysuszeniu. Pomocne będą tutaj balsamy i oliwki stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach. Jeśli kąpiecie dziecko tuż przed snem warto zakupić oliwkę z dodatkiem kojącego olejku lawendowego, który ułatwi maluszkowi zasypianie. Jeżeli dziecko nie lubi nacierania oliwką można pokusić się o dodanie kilku kropel oliwki do wody, w której dziecko jest kąpane. Dzięki temu ciało dziecka po wyjęciu z wody będzie nawilżone i natłuszczone. Sposób ten jest oczywiście przeznaczony dla dzieci, którym już odpadł pępek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here