Kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka, po przywiezieniu go ze szpitala, to dla rodziców często bardzo duży stres i wyzwanie, którego zazwyczaj się obawiają. Zdarza się też, że o pomoc podczas pierwszych kąpieli swojego maluszka, proszą bardziej doświadczone osoby, przykładowo swoich rodziców lub znajomych, którzy już mieli lub mają małe dzieci.

Rodzice maluszka boją się, że poprzez brak doświadczenia, zrobią dziecku krzywdę podczas kąpieli. Nie wiedzą, ile wody nalać do wanienki, jaka jej temperatura będzie dla dziecka optymalna oraz czy powinni moczyć pępek dziecka, który jeszcze nie do końca się wygoił. Zastanawiają się też, czy budzić noworodka do kąpieli, kiedy ten smacznie sobie śpi.

Wszystko jednak przyjdzie z czasem i wszyscy młodzi rodzice, muszą przejść przez pierwszą kąpiel noworodka. Faktycznie, początkowo dobrze jest poprosić o pomoc kogoś doświadzonego – rodziców, krewnych, którzy pomogą nam w pierwszej kąpieli. Temperaturę wody można łatwo sprawdzić specjalnym termometrem, który przeznaczony jest do tego celu i powinien stanowić standardowe wyposażenie łazienki, w której kąpany jest noworodek. Pępka raczej nie zaleca się moczyć podczas pierwszych kąpieli, więc warto omijać go podczas mycia dziecka.

Preparaty do mycia noworodka powinny być bardzo delikatne, Można używać specjalnych płynów, przeznaczonych dla noworodków, ale wystarczy także zwykłe mydełko dla maluszka. Warto zaopatrzyć się także w wygodną myjkę, z miękkiego materiału, która nie podrażni zbytnio delikatnej skóry naszego maluszka.

Pierwsze kąpiele warto wykonywać w dwie osoby. Dobrze jest, jeśli zarówno mama, jak i tata maluszka uczestniczą w jego pierwszych kipielach. Jedna osoba może zająć się wtedy podtrzymywaniem główki noworodka, podczas kiedy druga zajmuje się jego myciem. Wtedy wszystko idzie bardzo sprawnie i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że może stać się coś niepożądanego.

Dla noworodków, które mają niezwykle wrażliwą skórę, skłonną do atopii, dedykowane są specjalne preparaty z odpowiednimi atestami. Mogą to być płyny dodawane do wanienki z wodą oraz żele, przeznaczone do skóry atopowej. Można takie preparaty nabyć w aptekach lub w specjalistycznych drogeriach i warto o nie pytać, jeśli mamy podejrzenie lub zdiagnozowano u naszego dziecka skórę atopową. Źle dobrane preparaty do mycia, w przypadku takiej skóry mogą poważnie zaszkodzić maluszkowi i doprowadzić do różnego rodzaju wysypek skórnych i podrażnień, których przecież wszyscy rodzice chcą uniknąć.

Z czasem, kiedy dziecko podrośnie, będzie o wiele łatwiej je kąpać. Około 6 miesiąca życia, kiedy maluch już samodzielnie siada, można próbować kąpieli na siedząco, Wiele takich dzieci wręcz uwielbia się kąpać. Do kąpieli warto dołączyć ulubione zabawki, które umilą maluszkowi czas w kąpieli i dodatkowo pozwolą na jego rozwój, nawet w tak beztroskim czasie, jakim jest kąpiel. Później nie będzie już potrzeby kąpieli w dwie osoby, gdyż siedzące dziecko nie wymaga już podtrzymywania główki i o wiele łatwiej jest je wykąpać jednej osobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here