Karmienie piersią na żądanie jako optymalny sposób żywienia noworodków

Z reguły dla każdego rodzica, narodziny potomstwa to najważniejszy moment w życiu. Niezależnie od tego, czy to pierwsze dziecko czy kolejne, życie rodziców podlega ogromnym zmianom, pojawia się mnóstwo nowych emocji i nowych wątpliwości. Rodzice od momentu potwierdzenia przez ginekologa albo i prędzej, zaraz po pozytywnym wyniku testu ciążowego, już wyobrażają sobie jak będzie wyglądało ich życie za kilka miesięcy. Zapadają kluczowe decyzje dotyczące zakupu niezbędnej wyprawki czy też urządzenia osobnego pokoiku bądź kącika w sypialni rodziców. Kluczowy jest też wybór sposobu karmienia noworodka. Naturalną rolą kobiety, jako matki małego ssaka, jest karmienie maleństwa mlekiem z własnych piersi. Często niestety okazuje się, że brak wsparcia personelu tuż po porodzie czy też bliskich oraz stres i płaczący noworodek powodują, że trudno kobiecie spełnić się akurat w roli matki karmiącej piersią. Jeśli uda się spokojem i samozaparciem właściwie przystawiać maleństwo i karmienie staje się efektywne, daje kobiecie poczucie spełnienia i szczęścia. Wiele kobiet jest bardzo zdeterminowanych i nastawionych na karmienie piersią. Inne od razu decydują się podawać mleko sztuczne. Nikt nie może wpływać na dokonany wybór, jest to decyzja wyłącznie rodziców, szczególnie matki.
Jednak karmienie piersią poza zdrowotnym aspektem dla obojga, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ogromną, niezwykłą wprost bliskość i miłość. Przyrosty wagi jakie dziecko osiąga w stosunku do wagi urodzeniowej, jak przybywa mu fałdek jest też powodem do dumy i uczucia spełnienia w roli matki karmiącej.
Karmienie piersią nie zawsze jest bezproblemowe. Zdarza się, że rodzą się wątpliwości i pojawiają pytania o karmienie piersią noworodka co ile godzin przystawiać do piersi. Przyczyną są zapewne różne kryzysy laktacyjne, których podłożem jest natura, a które co jakiś czas zaburzają spokojne karmienie na kilka najbliższych dni.
Zwyczajnie noworodek po kilku dobach, a niebawem już niemowlę, potrafi już troszkę mleczka wypić i z każdym następnym dniem jego zapotrzebowanie wzrasta. Ssie wówczas coraz więcej, by zwiększyć ilość mleka w piersiach do takiej ilości, jaka w danym okresie jest mu potrzebna. W związku z tym zdarza się, że mama boi się o brak mleka w piersiach. Wówczas maluszek przy piersi płacze, bo chciałby jeść, a mleko z piersi nie wypływa. To natomiast powoduje ogromny stres u mamy, który w następstwie ogranicza swobodny wypływ mleka. Dlatego przystawianie maluszka jak najczęściej do piersi jest kluczowe dla pobudzenia laktacji, a zamiast stresu, konieczne jest wyciszenie się i spokój, patrzenie na maluszka i myślenie o karmieniu piersią. Karmienie noworodka, a także później niemowlęcia, odbywa się w sposób naturalny, zgodnie z potrzebami dziecka, nigdy rodzica. Maluszek je, a raczej pije mleko z piersi na tak zwane żądanie, co oznacza, że każde jego zakomunikowanie głodu, musi spotkać się z reakcją mamy, która maleństwo przystawia do piersi i pozwala ssać tak długo jak potrzebuje tego maluszek. Noworodki są różne i takie też są ich potrzeby. Niektóre piją mleko z jednej piersi, a inne muszą opróżnić obie. Jednak każdy noworodek potrzebuje maminej piersi zawsze, kiedy to zasygnalizuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here