Kiedy noworodek zaczyna dobrze widzieć?

Choć wydawać by się mogło, że rodzimy się z każdym zmysłem, początkowo wykształcone mamy w sobie jedynie sensor smaku i zapachu. Do tego dochodzi niezwykle ważny dla maluchów dotyk i mamy już wszystko, co konieczne jest do początkowego przyswojenia świata. Ku zaskoczeniu wielu młodych rodziców, to właśnie te zmysły pełnią główną funkcję w życiu dziecka. Pojawia się więc zasadnicze pytanie — od kiedy noworodek zaczyna widzieć?
To nie tak, że dzieci początkowo nic nie widzą. Noworodek od kiedy widzi, dostrzega świat złożony z jasnych i ciemnych plam, a także szarości, bieli i czerni. Nie odróżniają więc od siebie ludzkich twarzy, nie rozpoznają kolorów otoczenia. Widzą w dodatku nieostro, gdyż umiejętność ta wykształca się u nich dopiero w okolicach drugiego miesiąca życia. Wtedy warto sięgnąć nie po zabawki, lecz kolorowe książki, które pobudzą również inne zmysły malca. To właśnie w tym czasie rozpoczęcie nauki może okazać się bardzo kształcące. Nie powinno się jednak od dziecka wymagać za wiele — oglądane obrazki to wciąż jedynie kolorowe plamy, które w niewielkim stopniu jest w stanie od siebie odróżniać. Najlepiej sprawdzają się tutaj barwy przeciwstawne, które działając na zasadzie kontrastu, mocno pobudzają zmysły. Ciekawą opcją są dostępne na rynku książeczki czarno białe, gdyż te podstawowe kolory stanowią idealny kontrast i wbrew mylnym opiniom, potrafią w kreatywny sposób wpłynąć na malca.
Drugi miesiąc życia dziecka to przeważnie moment, w którym zaczyna dostrzegać trójwymiarowość świata. To właśnie wtedy jest w stanie zapamiętywać rysy twarzy swych rodziców, a także często widywanych bliskich. Stymulację wzroku można pobudzić za pomocą kolorowych, bezpiecznych przedmiotów umieszczonych w pokoju dziecka, a także poprzez zabawy z przysuwaniem i oddalaniem zabawek.
Kolejny przełom w postrzeganiu świata następuje pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia. Jest to okres, gdy dziecko coraz więcej elementów rejestruje i rozumie — z łatwością pamięta już więc twarze swoich rodziców. To również wtedy jest już w stanie rozróżnić od siebie kolorowe plamy, a więc zaczyna interesować się zabawkami. Jego wzrok jest wyostrzony, a mózg przetwarza coraz więcej informacji. Jest to więc kolejny idealny moment ku temu, by za pomocą książek i zabawek rozwijać percepcję niemowlaka.
Wraz z nadejściem dziesiątego miesiąca niemowlaki postrzegają już przeważnie świat w równym stopniu co człowiek dorosły. Odróżniają od siebie twarze, kolory, a także kształty. Zapamiętują cechy charakterystyczne widzianych osób i przedmiotów. Warto jednak pamiętać, że na jego postrzegania świata ma wielki wpływ to, w jaki sposób rodzice pomagali mu poznawać wizualną część świata.
W przypadku wcześniaków sprawa może wyglądać jednak nieco inaczej, gdyż u takich dzieci ryzyko wady wzroku jest poważniejsze. Jeśli noworodek nie wykazuje cech, o których wspomniano, warto kontrolować jego rozwój przy konsultacji z lekarzem. Należy jednak pamiętać, by nie panikować i dać dziecku odpowiednią ilość czasu na zrozumienie świata i poznanie własnych możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here