Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka

Problem zadławień i zakrztuszeń w okresie niemowlęcym jest mocno nasilony. Wszystko przez to, że dziecko nie ma wykształconych odruchów udrażniających drogi oddechowe. Tak więc jeśli weźmie do buzi malutki przedmiot to nie zawsze będzie potrafiło go z niej usunąć. Należy mu wtedy odpowiednio pomóc.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka – usunięcie płynu lub ciała obcego

Nie ma wątpliwości, że najważniejszym punktem pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu jest usunięcie tego co zalega w jamie ustnej. Jeśli jest to płyn, a w przypadku niemowląt najczęściej mleko to wystarczy przekręcić dziecko na brzuch (uniesione na przedramieniu) i pochylić delikatnie do przodu. Takie działanie sprawi, że płyn wypłynie z jamy ustnej, a dziecku już nic nie będzie zagrażało.

Z ciałem obcym jest trudniej. Wyjęcie palcami z jamy ustnej dziecka niestety nie zawsze jest możliwe. Zwłaszcza, że jego język zajmuje praktycznie całą jamę. Wówczas również należy uniesionego malca przekręcić na brzuch z głową skierowaną ku dołowi. Następnie trzeba wykonać pięć uderzeń między łopatki. Muszą być one dość silne i przede wszystkim zdecydowane. Delikatne pukanie w plecki niestety w takim przypadku nic nie da.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka a wzywanie karetki

W momencie gdy drogi oddechowe nie zostaną udrożnione należy podjąć dalsze kroki. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie przerywa się akcji ratunkowej o czym piszą między innymi na stronie https://rehabilitacjaopole.pl/pierwsza-pomoc-u-niemowlat/. Należy być gotowym na wykonanie telefonu ratunkowego. Kiedy z niego skorzystać? W momencie kiedy nie udaje się udrożnić dróg oddechowych już trzeba być gotowym do dzwonienia. W tym samym czasie należy wykonywać naprzemiennie uderzenia między łopatki i uciski klatki piersiowej (5 na 5). Jeśli nie przynosi to w dalszym ciągu efektów to nie ustając w działaniach jednocześnie wykonuje się telefon alarmowy. Gdy dziecko robi się wiotkie, traci przytomność to już ostatni dzwonek na wezwanie pomocy i jednocześnie czas na podjęcie resuscytacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here