Podróże z dziećmi

Pojawienie się dziecka na świecie zmienia wiele w życiu jego rodziców i najbliższych. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba z tego powodu zmieniać go o 180° i rezygnować ze wszystkich swoich pasji czy ulubionych form spędzania wolnego czasu. Podróże z dziećmi, niemowlakami mogą być niezwykle proste i przyjemne. Trzeba jednak pamiętać o pewnych trikach,

Gdzie pojechać, polecieć z dzieckiem?

Podróże od pierwszych miesięcy życia maluszka mogą wpłynąć na niego pozytywnie. Specjaliści podkreślają, że wpływają pozytywnie na intelektualny rozwój dziecka – jego inteligencję, systemy mózgowe oraz radzenie sobie ze stresem. Dodatkowo pozwalają na zaspokojenie jego ciągłej potrzeby ruchu, poznawania świata oraz rozbudzenie pasji. Podróżowanie wpływa także pozytywnie na relacje malucha z innymi oraz rodzicami. Gdzie więc wybrać się z dzieckiem, by zapewnić mu wiele atrakcji? Niezwykle ciekawą propozycją są weekendowe wyjazdy po Polsce, do miast, które oferują wiele atrakcji dla najmłodszych. Godne uwagi są m.in.: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Energylandia w Zatorze, Hydropolis we Wrocławiu, Inwałd Park, Jurapark w Krasiejowie, Farma Iluzji w Mościskach, Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, Magiczne Ogrody w Janowcu, największa w Polsce makieta kolejkowa w Brówcu, Świat Labiryntów w Blizinach, Zagroda żubrów w Pszczynie. Warto jednak wiedzieć, że z dziećmi nie trzeba podróżować jedynie po Polsce. Z powodzeniem można wyruszyć także na zagraniczne wojaże np. do: Egiptu, Turcji, Chorwacji, Grecji, Czarnogóry, Bułgarii, Portugalii, Albanii, Włoch, Hiszpanii, na Cypr oraz Wyspy Kanaryjskie czy wybrać bardziej odległe miejsca – Oman, Wyspy Zielonego Przylądka, Zanzibar. We wszystkie te miejsca trzeba jednak jakoś dotrzeć… Jak przygotować się do podróży z niemowlakiem doradza czasdladzieci.pl, a także my, uwzględniając przy tym potrzeby starszych dzieci.

Jak przygotować się na podróż z dzieckiem samochodem?

Podróżowanie z dzieckiem samochodem, zwłaszcza w długie trasy, wielu osobom jawi się jako koszmar. Warto jednak wiedzieć, że dbając o kilka podstawowych zasad, może być ona przyjemna i mało kłopotliwa, zarówno dla rodziców, jak i malucha. Pierwszą bardzo ważną kwestią jest dostosowanie czasu podróży do rytmu dnia dziecka i pokonanie jak najdłuższego odcinka trasy kiedy ono śpi, a także dopasowanie czasu przystanku do jego potrzeb. Ważne jest zabranie ze sobą ulubionych, niebrudzących przekąsek malucha (można także rozłożyć koc na siedzeniu, bo ochronić tapicerkę przed zabrudzeniami) oraz zabawek, przytulanek, książeczek. Rozrywki dostarczą także audiobooki i bajeczki na tablecie. Dobrym pomysłem jest zabranie w podróż nowego drobiazgu, który z pewnością na dłuższy czas zajmie uwagę dziecka. Bardzo ważne są kwestie bezpieczeństwa – dziecko powinno być bezwzględnie przypięte pasami, podczas całego czasu trwania podróży. Należy także pamiętać, że do ukończenia 12. roku życia lub przekroczenia 150 cm wzrostu musi ono podróżować w foteliku. Konieczna jest blokada tylnych drzwi, by maluch nie mógł otworzyć ich od środka. W pojeździe nie mogą znajdować się przedmioty położone luzem, ponieważ zagrażają one zdrowiu i życiu pasażerów oraz kierowcy, podczas ewentualnego wypadku samochodowego.

Jak wygląda podróż z dzieckiem samolotem?

Na pokład samolotu w zależności od polityki linii lotniczych można zabrać już kilkudniowego noworodka, jednak specjaliści twierdzą, że dużo bezpieczniej jest latać z niemowlakiem, który ukończył 3. miesiąc życia. Zaleca się, aby pierwszy lot dziecka był krótki – wskazane są podróże po Europie. Dziecko musi posiadać dokument tożsamości – paszport lub tymczasowy dowód osobisty. W przypadku lotów krajowych wystarczający może być akt urodzenia, jednak nie jest on akceptowany przez niektórych przewoźników – warto to dokładnie sprawdzić. Zazwyczaj dzieci do 2. roku życia nie posiadają własnego fotela, podróżują na kolanach rodziców, nie przysługuje im także prawo do posiadania bagażu podręcznego, jednak te kwestie również mogą różnić się w zależności od linii lotniczych. Wózek i fotelik samochodowy oddawane są obsłudze naziemnej w momencie wsiadania do samolotu i przewożone w luku bagażowym. Warto podkreślić, że podczas podróżowania z dzieckiem, podczas kontroli bezpieczeństwa zazwyczaj dopuszczalne są w nieograniczonej ilości woda oraz płynne pokarmy dla malucha. W czasie lotu przydać mogą się również: smoczek, pieluchy i woreczki na nie, nawilżane chusteczki, ubrania na zmianę, kocyk, zabawki oraz przekąski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here