Potówki u noworodka

Potówki u noworodka to niegroźna dolegliwość ich pojawienie może być skutkiem przegrzania i spocenia się skóry dziecka, dodatkowym czynnikiem powodującym potówki może być nie do końca prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych.
Potówki pojawiają się w skutek zatkania gruczołów potowych co może być spowodowane nadmiernym poceniem się lub najczęściej w przypadku noworodków w wyniku zatkania gruczołów potowych przez nadmiar np.oliwki. Przez zbierający się pod skórą pot zaczynają się pojawiać grudki i zaczerwienienia. Obszarami na ciele dziecka gdzie najczęściej pojawiają się pierwsze objawy potówek jest twarz, kark, pachy czy okolice pupy – te miejsca są najbardziej narażone, ponieważ skóra ociera się o skórę lub o pieluszkę. Objawami potówek są niewielkie czerwone krostki, wokół których widać zaczerwienioną otoczkę w bardziej zaawansowanej dolegliwości pojawiają się zmiany pęcherzykowe. Zmiany skórne wywołane potem mogą wywoływać świąd jednak najczęściej powodują uczucie delikatnego kłucia lub pieczenia.
Wielu rodziców w przypadku wystąpienie dolegliwości chce pomóc swojemu dziecku w złagodzeniu objawów, więc tu należy postawić pytanie potówki u noworodka jak leczyc aby pomóc a nie zaszkodzić. Wbrew pozorom potówek w początkowej fazie nie leczy się farmakologicznie – dopiero gdy na skórze pojawi się infekcja, a objawy będą utrzymywać się dłużej niż kilka dni należy skonsultować to z pediatrą. Stosuje się najczęściej wtedy maści sterydowe, antybakteryjne mydła oraz zasypki. W przypadku stabilnym noworodka z potówkami możemy pomóc mu łagodząc dolegliwości domowymi sposobami. Przede wszystkim na początku należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry – zaczynając od kąpieli, podczas której należy używać bardzo delikatnych i nawilżających kosmetyków dla niemowląt, dodatkowo do kąpieli można dodać również mąkę ziemniaczaną czy nadmanganian potasu. Po kąpieli należy pamiętać o dokładnym osuszeniu skóry dziecka, nie należy jej pocierać tylko delikatnie poklepywać używając do tego miękkiego i chłonnego ręcznika. Gdy skóra dziecka jest już dokładnie osuszona można nałożyć w miejscach gdzie pojawiły się potówki zasypkę. W czasie występowania dolegliwości związanych z potówkami nie należy stosować dużej ilości oliwki dla niemowląt gdyż może powodować zatkanie gruczołów potowych.
Aby zapobiegać powstawaniu potówek należy unikać przegrzewania dziecka. Należy zadbać o to by noworodek był ubrany odpowiednio do pogody panującej na zewnątrz, według panującej zasady niemowlę na spacerze powinno mieć tylko jedną warstwę ubrań więcej niż opiekun natomiast w domu tyle samo warstw ubrań co opiekun. Ważne jest też to by ubranka niemowlaka były wykonane z bawełny i były lekkie i przewiewne, to samo tyczy się pościeli pod którą śpi dziecko. Jeżeli niepokoi nas to czy odpowiednio ubraliśmy dziecko na spacer należy przyłożyć dłoń do karku dziecka jeśli jest ciepły to znaczy, że wszystko jest w porządku. Regularne kąpiele w lecie i zimie również zmniejszą ryzyko pojawienia się potówek, dodatkowo po każdej kąpieli warto dać chwilę skórze odpocząć od ubrań i pieluszek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here