Przemywanie pępka noworodka

Pępek jest pozostałością po połączeniu dziecka w okresie płodowym z matką przez pępowinę. Sznur pępowinowy ma na ogół około 60 cm długości i mieści sobie trzy naczynia krwionośne- dwie tętnicę i jedną żyłę. Jest to droga, którą składniki odżywcze i tlen rozpuszczone we krwi przedostają się do ciała dziecka.
Bezpośrednio po porodzie, kiedy jedna część pępowiny znajduje się jeszcze w ciele kobiety połączona z łożyskiem, dziecko jest kładzione na brzuchu lub piersiach kobiety. Jest to bardzo ważny moment dla nich obojga. Kobieta czuje swoje dziecko przytulone do siebie. Dziecko uspokaja się słysząc bicie serca matki, który to dźwięk towarzyszył mu przez cały okres życia płodowego. Dodatkowo maluszek przejmuje od matki florę dobroczynnych bakterii stanowiących swoistą zaporę przed bakteriami chorobotwórczymi.
Po upływie około minuty, gdy w pępowinie ustaje przepływ krwi, sznur pępowinowy zostaje przecięty przez położną albo ojca dziecka, coraz częściej towarzyszącego żonie przy porodzie. Króciutka część pępowiny przy ciele dziecka zostaje zabezpieczona klamrą i nakłada się na nią jałowy opatrunek. Kikut pępowiny, początkowo niebiesko- kremowy, zmienia swoją barwę po upływie doby na żółtobrązową, aby w momencie wypisu ze szpitala przyjąć kolor na brązowoczarny. Jest to związane z obsychaniem kikuta.
Przy wypisie klamra zostaje zdjęta, a rodzice powinni być poinstruowani, jak przemywać pępek noworodka. Jest to teraz najbardziej narażona na zakażenie część ciała dziecka i zachowanie odpowiedniej higieny jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia dziecka.
Kikut pępowiny wygląda różnie u różnych dzieci. uzależnione to jest cechami osobniczymi. Różny jest stopień pofałdowania pępowiny, różna jej grubość, znajduje się na niej mniej lub więcej galaretowatej substancji. Dlatego też różny jest okres od porodu do odpadnięcia kikuta. Najczęściej następuje to między 5 a 15 dniem od porodu.
Sposób i dokładność przemywania pępuszka są bardzo ważne zwłaszcza w ciągu pierwszych dni życia pozapłodowego dziecka. Celem jest jak najszybsze obsuszenie pozostałości pępowiny i jej odpadnięcie. Najważniejszy proces obsychania odbywa się w miejscu, gdzie pępowina przyczepiona była do skóry dziecka. Przy przemywaniu należy kikucik lekko odchylać, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc.
Aby obsychanie trwało jak najkrócej, powinno się dążyć do jak najczęstszego wietrzenia pępuszka. Są dostępne specjalne pieluszki z otworem na pępek, aby powietrze mogło przyspieszyć proces gojenia. Wskazane jest też unikanie zamoczenia pępuszka w czasie kąpieli.
Jeśli mimo stosowania wskazanych zabiegów pielęgnacyjnych w okolicach pępuszka zauważymy ropę lub mazistą substancję, poczujemy nieprzyjemny zapach, skóra w okolicach pępuszka stanie się zaczerwieniona lub łuszcząca a dziecko płaczliwe, należy skontaktować się z pediatrą w celu wdrożenia stosownego leczenia.
Natomiast jeśli po odpadnięciu kikuta zauważymy kropelki krwi, należy zmyć je wodą i nałożyć jałowy opatrunek. Jest to zjawisko normalne i nie powinno budzić niepokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here