Przepajanie noworodka

Przepajanie noworodka budzi wiele dyskusji wśród rodziców, pojawia się wtedy wiele pytań w jaki sposób i kiedy przepajać noworodka, co podawać dziecku do picia a czego nie, czy podawać herbatki, soki czy tylko wodę.
Jednymi z podstawowych czynników, decydujących o przepajaniu noworodków jest ich wiek i sposób w jaki są karmione. W przypadku gdy maluszek karmiony jest tylko piersią przez pierwsze 4-5 miesięcy życia nie ma powodów ku temu by podawać mu dodatkowo coś innego, ponieważ mleko matki na początku karmienia jest wodniste zaspokaja nie tylko głód ale również pragnienie. Jeśli zmartwieniem stają się upalne dni wystarczy tylko częściej przystawiać noworodka do piersi. Po około 5 miesiącu życia nadchodzi okres gdy rozszerzamy dietę maluszka podając mu pierwsze papki z owoców i warzyw wtedy również zmniejsza się ilość karmień piersią, właśnie w tym okresie należy zacząć podawać dodatkowe napoje. Na początku świetnie sprawdzi się przegotowana woda źródlana bądź mineralna, dopiero między 6 a 7 miesiącem życia można zacząć podawać dziecku soczki np. z jabłka czy marchewki. Jeżeli rodzicom zależy na odzwyczajeniu niemowlaka od ssania napoje można podawać mu łyżeczką, w kubku niekapku lub w specjalnej butelce z ustnikiem.
Jeśli noworodek karmiony jest mlekiem modyfikowanym szczególnie w upalne i ciepłe dni należy zapewnić dziecku dodatkowo coś do picia. W okresie pierwszych czterech miesięcy życia najlepiej sięgnąć po przegotowaną wodę mineralną trzeba jednak pamiętać by woda nie dosładzać cukrem, ponieważ po wypiciu słodkiego napoju maluszek może odmówić zjedzenia mleka.
Jeżeli dziecko odmawia picia zwykłej wody, a przepajanie jest konieczne możemy sięgnąć po gotowe granulowane herbatki. Na początku po pierwszym miesiącu życia może być to herbatka ziołowa np. koperkowa lub z rumianku. Przy dziecku, które ma pięć miesięcy możliwości są coraz szersze można podawać mu herbatki ziołowo-owocowe oraz soki owocowo warzywne. W późniejszym okresie można też urozmaicić dietę niemowlaka sokami z malin, winogron czy dzikiej róży. Jeśli decydujemy się podawać dziecku soki warzywne lub owocowe wbrew pozorom lepiej zdecydować się na zakup tych gotowych już w sklepie niż wyciskać je samodzielnie. Niemowlęta powinny pić napoje przeznaczone dla nich, dlatego wybierając sok bądź herbatkę w sklepie spójrzmy na przedział wiekowy. Dodatkową zaletą takich napoi jest to, że podczas ich produkcji składniki poddawane są ścisłej kontroli, a warzywa i owoce są przebadane na obecność metali ciężkich, pestycydów czy pleśni. Wbrew pozorom nie zaleca się podawania dziecku domowej roboty kompotów, ponieważ podczas procesu gotowania owoce tracą dużą ilość witaminy C, a cukier dodawany do kompotów zwiększa ryzyko próchnicy.
Jest również kilka napoi, których dziecku nie można i nie powinno się podawać, jest to czarna herbata-utrudnia ona wchłanianie się żelaza i witaminy C, soki z kartonów-zwierają konserwanty i dużą ilość cukru oraz kompot z rabarbaru-utrudnia on wchłanianie wapna do organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here