Przyszłość dziecka- zmartwienie każdego kochającego rodzica

Każda przyszła mama, marzy o tym, by urodzić zdrowe i ładne dziecko. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, bo zdrowie i piękno fizyczne to wartości bezcenne. Zresztą każdy noworodek jest na swój sposób wyjątkowy. Tak naprawdę nie ma brzydkich niemowląt, gdyż wszystkie są do siebie łudząco podobne. Łączy je to, że mają drobne stópki, maleńki nosek, chude rączki i lekko obrzękłą twarz. Jest to skutek przebytego porodu i opuchlizny, która znika po paru dniach. Noworodki łączy też to, że nie umieją jeszcze patrzeć na świat. Ich oczka nie rejestrują jeszcze żadnego obrazu, dlatego że są po prostu zamknięte. Proces przyzwyczajania się do promieni słonecznych trwa około dwóch tygodni. Dopiero po tym czasie są w stanie odróżnić dzień od nocy.

Każdy rodzic jeszcze przed narodzeniem potomka snuje marzenia o tym, jak będzie wyglądało jego dziecko za kilkanaście lat. Niektórzy opiekunowie są tak mocno pogrążeni w swoich przemyśleniach, że rozpisali ze szczegółami całą przyszłość syna lub córki. Jednak życie nauczy ich, iż nie można zaplanować czegoś z tak ogromnym wyprzedzeniem. Ich ukochane dziecko może mieć zupełnie inny pomysł na siebie. Nie musi przecież zostać znanym adwokatem czy lekarzem, bo tego wymagają od niego rodzice. Ono na przykład zechce zostać piosenkarzem i robić karierę sceniczną. Jeśli tylko będzie miało talent i występy będą go cieszyć, niech robi to, co kocha. W życiu powinno kierować się sercem, a nie tylko czystym pragmatyzmem. Co z tego, że Wasz jedynak zarabiałby dwa razy tyle jako adwokat, jeśli męczyłby się okrutnie.

Wracając do teraźniejszości- obserwacja tego, jak rozwija się niemowlak, też może być fascynująca. On codziennie uczy się czegoś nowego. A to poruszy główką, a to zamruga oczkami lub też spostrzeże, iż ma pięć paluszków u obu rączek. Maluch z czasem potrafi również rozpoznawać rodziców. Ton ich głosu, zapach, sposób poruszania i wreszcie wygląd, to są cechy, które zapisuje sobie w pamięci. Dzięki temu już nigdy nie da się oszukać. Będzie wiedział kto jego mamą, a kto tatą. Ponieważ coraz lepiej widzi, zaczyna interesować się rzeczami dookoła. Ogląda sufit, meble czy zabawki nad łóżeczkiem.

Jednak rozwój umysłowy dziecka to jedno, a zmiany fizyczne to drugie. Z biegiem tygodni taki malec rośnie, zmienia się mu twarz, rączki i nóżki stają się coraz silniejsze i sprawniejsze. Czasami można też zaobserwować, jak zmienia się kolor oczu u noworodka kiedy się zmienia zazwyczaj po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Później następują jeszcze bardziej radykalne zmiany, bo maluch zaczyna chwytać przedmioty, wypowiadać pojedyncze słowa, a w końcu chodzić. Rodzice są z niego zadowoleni i chwalą go za najmniejszy sukces. To dla nich wyraźny znak, że ich pociecha rozwija się prawidłowo. Są też zdumieni, ile nowych rzeczy była w stanie pojąć ich latorośl i to zaledwie w ciągu jednego roku. Mają cichą nadzieję, że dalsza przyszłość ich dziecka będzie rysować się w samych superlatywach. Pragną również, by choroby i wszelkie zmartwienia omijały je szerokim łukiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here