Sapka u noworodka

Sapka oznacza ciężkie bardzo trudne oddychanie noworodka, najbardziej dokuczliwa jest ona dla najmniejszych dzieci, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej, natomiast gdy maluch zaczyna siadać, wstawać oraz chodzić spędzając jak najwięcej czasu w pozycji pionowej problemy z sapką znikają. Przyczyn pojawienia się sapki może być kilka. Jednym z najczęściej występujących powodów jest niedrożność małego noska – katar, kurz czy resztki ulanego pokarmu mogą być powodem pojawienia się sapki. Niekiedy katar jest wynikiem infekcji dróg oddechowych i obrzęku błony śluzowej nosa, jednak najczęściej do zapchania małego noska dochodzi poprzez zalegające w nim różne substancje. Warto więc zadbać o dokładne oczyszczanie noska dziecka. Drugim najczęściej spotykanym problemem jest alergia pokarmowa. Może na to wskazywać, gdy błona śluzowa nosa jest obrzęknięta ale nosek dziecka jest czysty, dodatkowo powinny się pojawić takie dolegliwości jak ulewanie, wzdęcia, wymioty, kolki, kaszel, bezdechy i problemy ze snem.
W przypadku jeśli u noworodka wystąpi sapka wywołana zatkaniem nosa przez kurz, katar czy pokarm najlepiej sięgnąć po odciągacz kataru (w aptekach jest duży wybór produktów do czyszczenia nosa noworodka – gruszki różnego rodzaju, aspiratory czy także elektryczne odciągacze wydzieliny). Jeżeli zalegająca w nosie wydzielina jest gęsta warto przed oczyszczaniem zastosować sól fizjologiczną, która rozpuści zalegającą w nosie wydzielinę co zdecydowanie ułatwi pozbycie się jej. Aby zaaplikować sól należy delikatnie zakroplić po jednej kropli do każdej dziurki dziecko powinno leżeć wtedy na brzuszku lub boku, potem ponownie można użyć odciągacz. Jeżeli nie jest zbyt zimno noworodkowi mogą pomóc częstsze spacery. Jeśli powodem występowania sapki jest alergia pokarmowa i obrzęk błony śluzowej noska noworodka powinien skonsultować pediatra bądź alergolog, który przepisze odpowiednie lekarstwa. W przypadku obrzęku błony i alergii nie należy stosować odciągaczy kataru, gdyż to jeszcze bardziej może podrażnić błonę śluzową nosa.
W obydwu przypadkach można ułatwić dziecku oddychanie poprzez poprawę nawilżenia powietrza w miejscu w którym śpi, aby to zrobić należy regularnie wietrzyć pokój dziecka, utrzymywać w pokoju niezbyt wysokie temperatury około 18-20 stopni, używać nawilżacza powietrza (w przypadku problemu z osiadającym się kurzem można wybrać taki, który dodatkowo oczyszcza powietrze z kurzu), a podczas pory grzewczej na kaloryferze należy rozkładać mokre i czyste ręczniki.
Wiele rodziców się zastanawia również sapka u noworodka jak długo trwa i kiedy należy udać się do lekarza. Sapka nie powinna trwać dłużej niż kilka dni jeśli dolegliwości nie będą ustępować należy zgłosić się do pediatry gdyż potwierdzi on albo wykluczy, że problemy z oddychaniem spowodowane są infekcją górnych dróg oddechowych. Długotrwała sapka jest niebezpieczna dla noworodka gdyż pogarsza ona dostęp powietrza i dotlenienia płuc, przez co może mieć negatywny wpływ na cały organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here