Tablica manipulacyjna a rozwój dziecka

0
1107

Nauka poprzez zabawę, nie od dzisiaj wiadomo, że właśnie ten schemat rozwoju dziecka daje najlepsze rezultaty. Czy wiesz, że dobrze skonstruowana tablica manipulacyjna nadaje się już dla „roczniaka”? Co więcej, możesz ją kupić w dobrych sklepach z artykułami dla najmłodszych, które stawiają na najwyższą jakość oferowanych gadżetów, ale także wykonać ją samodzielnie. Taka zabawka z całą pewnością wywoła ogromną radość i uśmiech na buzi dziecka, ale jednocześnie wpłynie na nabywanie i rozwój różnorodnych umiejętności.

Tablica manipulacyjna – co to jest?

Tablice manipulacyjne mają zazwyczaj proste konstrukcje. Na kwadratowej, sztywnej i dobrze zabezpieczonej podstawie umieszcza się małe sprzęty i urządzenia, które dziecko obsługuje samodzielnie. Tablica manipulacyjna zazwyczaj zawiera różnorodne suwaki, zasuwki, zamki, pokrętła, korbki, śrubki, sznurki, pętelki, włączniki, kontakty, najczęściej takie akcesoria znaleźć można bez problemu z sklepie budowlanym. Warto wiedzieć, by wszelkie przedmioty dobierać zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Te muszą być też optymalnie bezpieczne, nie mogą zawierać małych ani ostrych elementów.

Kreatywna zabawa a rozwój dziecka

W jaki sposób tablice manipulacyjne rozwijają dzieci? Przede wszystkim wpływają na motorykę dłoni, rozwijają sprawność ręki i wszystkich palców. Co więcej, zaspokajają ciekawość, pozwalają dowolnie bawić się sprzętem, który w normalnych warunkach domowych jest zabroniony albo zwyczajnie niedostępny.

Ćwiczenie małych rączek odbywa się w duchu filozofii Montessori, która zakłada rozwój dziecka wedle indywidualnych potrzeb, ale też zainteresowań dziecka. Nie ma tu miejsca na narzucanie zadań, ale raczej dawanie pełnej swobody. Okazuje się, że dzieci bardzo często zamiast kolorowych zabawek od chińskich producentów wybierają przedmioty, które wymagają od nich wyobraźni. Tablica manipulacyjna nigdy się nie nudzi, bo za każdym razem może być wykorzystywana w inny sposób. Co więcej, dziecko uczy się podstawowych czynności, zachodzi tutaj związek przyczynowo-skutkowy.

Kreatywne pomoce dydaktyczne dla dzieci zamiast plastikowych zabawek

Kluczowe są tutaj aspekty edukacyjne, bo przecież oprócz sprawności dłoni i umiejętności obsługi danego sprzętu, dziecko uczy się też cierpliwości, koncentracji i rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Wartością dodaną jest po prostu zabawa i ogrom przyjemności. Każda tablica manipulacyjna może być nie tylko edukacyjna, ale też estetyczna pod względem wyglądu. Kolorowa podstawa pomalowana bezpieczną, ekologiczną farbą z całą pewnością zwróci uwagę dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here