Witamina życia

O tym, że noworodek musi dostawać witaminę D3, powinien wiedzieć każdy rodzic. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju noworodka. Bez witaminy D organizm nie przyswaja wapnia, który wydalany jest wraz z moczem. Braki mogą doprowadzić do krzywicy, a wyrzynające się mleczaki, mogą być już zepsute, działa również korzystnie na system nerwowy i na słuch, łagodzi stany zapalne skóry i podnosi odporność.
W naszej szerokości geograficznej, ze względu na małą ilość dni słonecznych, każdy człowiek, nie tylko niemowlę, powinien suplementować witaminę D. Dzieci karmione piersią wymagają suplementacji w dawce 400 IU/dobę, bo mleko mamy nie zawiera tej witaminy. Maluszki karmione mlekiem modyfikowanym również powinny otrzymywać taką dawkę, ale w ich przypadku bierze się pod uwagę ilość witaminy znajdującą się w mleku modyfikowanym. Niezbędna jest również u niemowląt suplementacja witaminy D latem, bez względu na to ile przebywa na słońcu lub w co jest ubrany.
– wcześniaki 400-800 IU. Suplementacja w zalecanej dawce do chwili osiągnięcia wieku korygowanego, następnie suplementacja jak u zdrowych niemowląt.
– zdrowe niemowlęta 0-6 miesięcy 400 IU. Witaminę D należny podawać od urodzenia, niezależnie od sposobu żywienia.
– zdrowe niemowlęta 6-12 miesięcy 400-600 IU. W drugim półroczu życia dawka witaminy D zależy od ilości spożycia witaminy z mlekiem modyfikowanym i innymi produktami. Trzeba to podliczyć (najlepiej wspólnie z lekarzem), a resztę zapotrzebowania uzupełnić za pomocą suplementu. Nie jest to konieczne wówczas, jeśli dziecko nadal pije mleko modyfikowane w ilości większej niż 700 ml na dobę.
– dzieci w wieku powyżej roku 600-1000 IU. Dawka ta zalecana jest w okresie od września do kwietnia. W miesiącach letnich witaminę D należny podawać, jeśli dziecko zbyt mało czasu spędza na dworze.
– dzieci z nadwagą lub otyłe 1200-2000 IU. Zapotrzebowanie na witaminę D oblicza się, biorąc pod uwagę masę ciała. Dzieci z nadwagą lub otyłością potrzebują jej więcej, a dawka zależy od tego, ile konkretnie ważą. Witaminę D trzeba podawać od września do kwietnia lub – jeśli dziecko przebywa głównie w pomieszczeniach – przez cały rok.
Zapewne każda mama zastanawia się w tym momencie jak podawać witaminę D noworodkowi? Otóż bardzo ważna jest forma preparatu. Najwygodniejsze są takie w formie jednorazowych dawek zamkniętych w kapsułkach typu twist off, które wyciska się dziecku na język, oraz preparaty w saszetkach, dzięki którym eliminujemy ryzyko przypadkowego przedawkowania. Ilość witaminy, która przypada na daną wiekowo chwilę, podajemy dziecku bezpośrednio na język. Musimy jednak pamiętać, żeby kropelka nie wpadła dziecku do gardła, co mogło by spowodować zakrztuszenie się niemowlaka. Nie jest zalecane wciskanie witaminy do butelki z mlekiem, ani podawanie jej na łyżeczce, gdyż obkleja ona się na ściankach, przy czym dziecko mogłoby nie dostać całej jej dawki. Niedobór witaminy D w organizmie prowadzi za sobą bardzo niebezpieczne skutki takie jak: rozmiękanie kości czaszki, opóźnianie zrastania ciemiączka czy tzw. żabi brzuszek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here