FAS to skrót od nazwy Alkoholowy Zespół Płodowy. Jest on uznawany za poważną chorobę, obejmuje wrodzone wady zarówno fizyczne, jak i psychiczne, które występują u dzieci matek spożywających alkohol w trakcie ciąży. W wyniku tego dochodzi do poważnych konsekwencji, które są nieuleczalne, co więcej odbijają się zarówno na życiu, jak i zdrowiu dziecka praktycznie przez całe jego życie.
Źródło: https://www.poprostukasia.pl/dziecko-z-fas/
Jak diagnozuje się dziecko z FAS?
Alkoholowy Zespół Płodowy nie jest wcale taki prosty do zdiagnozowania. Rozpoznanie opiera się na czterech głównych kryteriach, które wskazują na to, że u dziecka występuje dana jednostka chorobowa. Dziecko z FAS można rozpoznać praktycznie zaraz po porodzie, na tle innych noworodków wyróżnia się dość charakterystycznymi rysami twarzy, dysfunkcją Ośrodkowego Układu Nerwowego, oraz niewielką wadą urodzeniową. Ostatnim kryterium, na podstawie którego diagnozuje się FAS jest wywiad z rodzicami. Podczas niego poruszany jest temat, związany z narażaniem płodu na działanie alkoholu.
Które cechy są charakterystyczne dla dziecka z FAS?
Dzięki wyżej opisanym kryteriom, diagnozowanie dziecka z FAS jest prostsze. Pozwala skupić się na jego charakterystycznych cechach, które potwierdzają chorobę. Dziecko z FAS posiada pewne wyjątkowe cechy, odznacza się swoim wyglądem. Najczęściej posiada niewielkie i szeroko rozstawione oczy, wygładzoną rynienkę podnoskową oraz krótki i jednocześnie zadarty nos. Oprócz tego można zaobserwować również zmniejszoną żuchwę, pojawienie się zmarszczki kącika oka oraz cienką górną wargę. A jego środkowa część twarzoczaszki jest płaska. Nie w każdym przypadku przejawiają się wszystkie wyżej opisane objawy, na ich wpływ ma poziom zaawansowania choroby.
Leczenie dziecka z FAS
Alkoholowy Zespół Płodowy nie jest chorobą uleczalną, w przypadku tej dolegliwości istnieje możliwość wyłącznie złagodzenia objawów występujących. Aby było to możliwe, należy zapewnić dziecku troskliwą opiekę, zwłaszcza w pierwszych latach jego życia. Dzięki okazywaniu mu, że jest pod opieką, jego rozwój może przebiegać stosunkowo prawidłowo. Które z czynników wykazują łagodzący wpływ na objawy Alkoholowego Zespołu Płodowego? Możemy zaliczyć do nich:
- wczesne zdiagnozowanie choroby,
- szybkie rozpoczęcia leczenia,
- odpowiednia troska ze strony rodziców.
Zobacz też: http://tubator.pl/czestoskurcz-komorowy-na-czym-polega/