dziecko

Laktacja jest to proces wydzielania mleka przez gruczoły piersiowe. Karmienie piersią pozwala na odpowiedni rozwój dziecka, poprzez dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych. Przez pierwsze pół roku życia zalecane jest wyłącznie karmienie dziecka mlekiem matki, jednak czasami pojawiają się problemy z laktacją. Wtedy konieczne jest karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym. Czym dokładnie jest laktacja? Jaki kryzys może przytrafić się w przypadku laktacji? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/laktacja-co-musisz-o-niej-wiedziec/ 

Laktacja – czym właściwie jest? 

Laktacja jest uregulowana przez hormony. Jest to proces wydzielania mleka przez gruczoły piersiowe matki. Proces produkcji pokarmu zaczyna się podczas ciąży, a główną rolę w takim procesie odgrywa hormon prolaktyna. Po porodzie dochodzi nie do produkcji pokarmu, ale do jego wydzielania przez brodawki sutkowe. Wówczas sygnałem do wydzielania pokarmu jest sanie brodawki przed niemowle. W procesie laktacji powstaje pełnowartościowy pokarm, który zawiera optymalne proporcje makro i mikroskładników. 

Problemy z karmieniem – kryzys laktacyjny 

Czasami mogą pojawić się chwilowe niedobory pokarmu, jednak można im w prosty sposób zaradzić. Zazwyczaj kryzys laktacyjny pojawia się Między trzecim, a 6 tygodniem życia, a także w okolicach 3 miesiąca życia dziecka. Przyczynami kryzysu laktacyjnego mogą być: 

  • skoki rozwojowe dziecka, ponieważ może ono potrzebować więcej pokarmu, organizm potrzebuje nieco więcej czasu, aby dostosować się do nowej sytuacji
  • stres i przemęczenie matki
  • stany zapalne i pęknięciem brodawek, które uniemożliwia ssanie piersi
  • niewłaściwa technika przestawiania malucha do piersi
  • dokarmianie dziecka butelką, co zmniejsza zainteresowanie ssaniem piersi oraz zmniejsza ilość produkowanego pokarmu 

Kryzys laktacyjny zazwyczaj trwa kilka dni. Kiedy już się pojawi, należy pamiętać, że jest to stan przejściowy i nie musi oznaczać konieczności odstawienia dziecka od piersi.

Laktacja w przypadku kolejnej ciąży 

Efektem karmienia piersią jest ochrona przed kolejną ciążą. Dużo świeżo upieczonych mam traktuję to jako pewną metodę antykoncepcji. Faktem jest, że laktacja przyczynia się do opóźnienia owulacji. Kobiety które nie karmią piersią miesiączka powraca około 6 – 13 tygodnia, a u kobiet karmiących piersią, nawet przez cały okres trwania laktacji. Taka reguła jednak nie tyczy się wszystkich kobiet karmiących piersią. Może się zdarzyć, że pomimo karmienia piersią owulacja wystąpi. Zatem jeżeli kobieta nie planuję kolejnego potomka, zalecane jest zastosowanie bardziej sprawdzonych metod antykoncepcji. 

Zobacz też: http://www.mamopotrafisz.pl/karmienie-piersia-jak-dlugo-karmic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here