średnia
fot: pixabay.com

Misją szkoły jest stałe podnoszenie naszych kompetencji. Oceny, które otrzymujemy mają pomóc nam śledzić, czy robimy postępy. Średnia ocen, jaka jest wyliczana na koniec roku pokazuje nam, czy ten rok minął  nam na owocnej pracy. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-obliczyc-srednia-ocen/

Ocenianie opisowe

Z ocenami mamy  do czynienia już od pierwszej klasy. Chociaż przez trzy pierwsze lata podstawówki otrzymujemy po każdym semestrze ocenę opisową. To jednak w trakcie roku za konkretne działania jesteśmy oceniani od 1 do 6. Oczywiście, w pierwszych latach nauczyciele bardzo rzadko wpisują nam te najniższe oceny. Nie chcą nas zniechęcać do szkoły i nauki. Z przymrużeniem oka podchodzą do braku zadania domowego czy żle wykonanego ćwiczenia. Stosują łagodniejsze formy upomnienia, by stopniowo wyrobić w uczniach poczucie obowiązku. 

Czy średnia obrazuje nasz faktyczny stan wiedzy

Te pierwsze trzy lata szkoły podstawowej wydaja się być bardziej wartościowe pod kątem oceniania niż to, w jaki sposób podchodzą do tego nauczyciele w starszych klasach. Od czwartej klasy większość przedmiotów mamy z różnymi nauczycielami, który patrzą na nas przez pryzmat pojedynczych działań i na ich podstawie wydają ocenę naszego stanu wiedzy. Jest to bardzo wybiórcze podejście, nie uwzględniające indywidualnych predyspozycji dziecka. Dzieci tak jak dorośli mają swoje mocniejsze i słabsze strony, równie działają w zależności od warunków, w końcu mają też problemy na swoja miarę, które dorośli często bagatelizują. Niestety, system szkolny tego nie uwzględnia. Egzekwuje się wykonanie zadań w określony sposób, a przecież prezentacja wyników czy działanie w tak silnie stresującej sytuacji uniemożliwia wielu uczniom zaprezentowanie swojej rozległej wiedzy. 

Na koniec roku obliczamy swoja średnią, sumując wszystkie swoje oceny i dzieląc sumę przez ilość składników. Jeśli udało nam się przekroczyć magiczne 4,8 i dostać świadectwo z paskiem, możemy odetchnąć z ulgą. Rodzice podobnie jak nauczyciele przykładają ogromną wagę do ocen i w zależności od uzyskanego wyniku, karzą lub nagradzają. Czy słusznie? Wydaje się, że średnia obrazuje bardziej nasz stopień przystosowania się do systemu niż to, co faktycznie mamy w głowach. 

Przeczytaj też: http://www.poczujnature.pl/jaka-rame-rowerowa-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here