Ile je dwutygodniowy noworodek?

Przyjście na świat małego dziecka jest zawsze dużym przeżyciem dla całej rodziny. Ciężar jego wychowania spada zwłaszcza na młodych rodziców, którzy muszą zgodnie z wytycznymi stworzonymi przez pediatrów wychować i wykarmić młodego człowieka. To ile je dwutygodniowy noworodek jest uzależnione od wielu czynników. Pierwszym z nich jest sposób narodzin małego dziecka. Inaczej żywi się dziecko urodzone przez cesarskie cięcie a inaczej to, które przyszło na świat siłami natury. Ilość pokarmu dla dwutygodniowego noworodka jest także uzależnione od jego wagi wyjściowej. Dzieci, które urodziły się większe zjadają dużo większe ilości pokarmu niż dzieci drobne, które urodziły się z wagą poniżej trzech lub dwóch kilogramów.

To ile je dwutygodniowy noworodek jest także uzależnione od pokarmu jakim się żywi. Dzieci karmione piersią są karmione na żądanie. Jednocześnie nie sposób sprawdzić ile dane dziecko w rzeczywistości zjadło. Można to szacować na podstawie ilości zmoczonych pieluch lub zrobionych kup, jednak należy pamiętać, że są to tylko wartości szacunkowe, które mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Inaczej wygląda sytuacja u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. W przypadku mleka modyfikowanego mamy do czynienia z butelką z odpowiednią podziałką, co oznacza, że to od nas zależy ile je dwutygodniowy noworodek. Odpowiednie ilości pokarmu są napisane zazwyczaj na opakowaniu mleka modyfikowanego. Są tak szczegółowe tabele z wytycznymi ile dziecko w każdym miesiącu powinno zjadać. Należy pamiętać, że nie należy podawać porcji ani mniejszych ani większych, ponieważ specjaliści wyliczyli dokładnie ile mleka modyfikowanego powinien taki noworodek zjadać.

Nie zawsze to co jest napisane na opakowaniu mleka modyfikowanego jest odpowiednie dla każdego dziecka. Każde dziecko musi dodatkowo zostać obejrzane i skontrolowanego przez własnego pediatrę. Często oznacza to, że ilość zjadanego mleka modyfikowanego jest dopasowywana indywidualnie do kondycji i stanu zdrowia dziecka. Przez to odpowiedź na to ile je dwutygodniowy noworodek jest bardzo złożona. Każde dziecko jest inne i każde ma inne możliwości związane z przyswajaniem i trawieniem pokarmu. Jest to zależnie nie tylko od stanu zdrowia jego matki, sposobu przyjścia na świat lub metody karmienia, lecz przede wszystkim zależy od stanu zdrowia konkretnego dziecka.

Zdrowie poszczególnych dzieci jest z kolei związane z tym jakie warunki bytowe miały zapewnione w brzuchu swojej matki. Dzieci, które w okresie prenatalnym były niewłaściwie odżywiane będą wymagały większego nakładu pokarmu zaraz po urodzeniu. Z drugiej strony dzieci, które były w brzuchu mamy odżywiane w wystarczający sposób nagromadziły dużą ilość tkanki tłuszczowej, która pozwoli im korzystać ze zgromadzonych zapasów w pierwszych tygodniach swojego życia. Należy o tym pamiętać i w każdej kolejnej ciąży prawidłowo się odżywiać tak aby to ile je dwutygodniowy noworodek nie było zależne od jego złego stanu zdrowia lub problemów okołoporodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here