Rozwój nowego człowieka w łonie matki jest bardzo fascynującym zagadnieniem. Często młode przyszłe mamy są bardzo zafascynowane tym, co się aktualnie dzieje w ich ciążowym brzuchu. Bywa, że zadają sobie pytanie – jak się odżywia płód i noworodek?
Płód odżywia się poprzez łożysko. Jest to specjalna struktura, która rośnie w brzuchu matki praktycznie razem z płodem, od momentu zapłodnienia. To właśnie dzięki tej strukturze krew matki oraz krew płodu nie mieszają się ze sobą, co jest z wielu względów korzystne dla dziecka. Łożysko ma funkcję stricte odżywczą. Choć krew, która w nim krąży nie miesza się z krwią matki, to niektóre substancje odżywcze przedostają się od krwi matki do łożyska, skąd trafiają do krwi płodu. Dziecko będąc w łonie matki przyjmuje jedynie substancje odżywcze przez krew, w postaci bardzo drobnych cząsteczek, nie ulegających już trawieniu, a jedynie wchłanianych. To właśnie łożysko jest też pośrednikiem, przez który produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla od płodu przechodzą do krwi matki.
Układ pokarmowy płodu jest jeszcze nierozwinięty i do momentu pierwszego karmienia pozostaje nieużywany. Teoretycznie to, co zjada matka w czasie ciąży nie powinno mieć wpływu na preferencje noworodka – nie przyjmuje on bowiem posiłków o konkretnym smaku czy konsystencji, a jedynie produkty powstałe po przetrawieniu posiłku, czyli pojedyncze cząsteczki. Ważne jest jednak to, aby ciężarna odżywiała się prawidłowo, a przede wszystkim unikała jedzenia nieświeżego, z toksycznym składem lub wątpliwego pochodzenia. Wynika to stąd, że niektóre szkodliwe metabolity pochodzące z jedzenia, mogą przenikać przez barierę krew-łożysko i negatywnie oddziaływać na kształtujący się układ nerwowy płodu. Szczególnie niebezpieczne są metale ciężkie zawarte w żywności, toksyny, drobnoustroje, a także alkohol i dym papierosowy, które mogą uszkadzać układ nerwowy dziecka i prowadzić do nieodwracalnych zmian.
Noworodek odżywia się już całkowicie sam. Jego układ pokarmowy jest jeszcze nieprzystosowany do trawienia pokarmów innych niż mleko matki, a jama ustna wymaga treningu, zanim będzie sprawnie chwytała sutek. Jednak dziecko rodzi się z bezwarunkowym odruchem ssania, co zdecydowanie pomaga przy pierwszym karmieniu. Czasem niezbędna jest drobna pomoc przy przystawieniu malucha do piersi, jednak po kilku chwilach dziecko samo zaczyna ssać. Noworodek przez pierwszych kilka miesięcy życia odżywiać się będzie wyłącznie mlekiem – naturalnie lub mlekiem modyfikowanym. Jego układ pokarmowy jest jeszcze nieprzystosowany do dużych ilości pokarmu innego niż mleko. Dlatego nie wolno podawać noworodkowi jakichkolwiek innych pokarmów – soczków, a nawet zwykłej wody. Bardzo istotne jest to, aby noworodek w pierwszych dobach życia odżywiał się na żądanie, czyli wtedy, kiedy sygnalizuje głód i tak długo, aż przerwie ssanie. Taki maluch nie potrafi jeszcze określać swoich potrzeb, dlatego mama powinna przystawiać go do piersi jak najczęściej. Z czasem częstotliwość karmień ustabilizuje się.