Odbijanie noworodka po karmieniu - kilka praktycznych sposobów

Odbijanie noworodka po karmieniu jest obowiązkowe i koniecznie trzeba o nim pamiętać. Zbagatelizowane może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dziecko, które nie odbija skonsumowanych pokarmów, nie jest w stanie w pełni ich strawić. Zaczynają one obciążać jego układ pokarmowy, wywołują dolegliwości bólowe i uczucie dyskomfortu. Odbijanie jest zatem konieczne, ale jak je przeprowadzać, aby było jednocześnie efektywne? Jak podnosić noworodka do odbicia, aby mu pomóc, a nie zaszkodzić? Istnieje na to kilka sposobów.

Najczęściej stosowaną i jednocześnie najlepszą metodą jest odbijanie noworodka na ramieniu. Jak ją zastosować? Wystarczy ułożyć maluszka na swoim ramieniu i położyć jego rączki na plecach. Dziecko powinno być mocno podtrzymywane przez rodzica, aby przypadkiem nie zsunęło się z jego ramienia. Nóżki malca należy delikatnie ugiąć, a jego pupkę podtrzymać dłońmi, by zapewnić mu pełną wygodę i umożliwić swobodne odbicie zjedzonego pokarmu. W takiej pozycji maluch powinien poradzić sobie z tym zadaniem bez problemu. Nie wolno go jednak do tego zmuszać czy zachęcać – często stosowane przez niedoświadczonych rodziców klepanie dziecka po plecach może zapewnić odwrotny efekt i spowodować całkowite zwrócenie pokarmu. Lepiej więc chwilę poczekać, aż dziecko samo odbije zjedzone danie.

Druga metoda będzie idealna dla kobiet, które karmią swoje dzieci samodzielnie. Po zakończonym posiłku można przewrócić je delikatnie na brzuszek i ułożyć na swoich udach. W takiej pozycji nóżki malca powinny zwisać, a jego rączki lekko opadać. Ułożenie na brzuszku pozwoli pokarmowi delikatnie przesunąć się stronę jamy ustnej, co oczywiście ułatwi samą czynność odbijania. Jeśli mimo wszystko dziecko ma z nim problem, można spróbować poklepać je po pupce. Dzięki temu większa ilość powietrza wydobędzie się z jego ust, a stąd już prosta droga do odbicia się samego pokarmu. Czasem przydatny okazuje się także masaż brzuszka. Wykonywany w odpowiednim kierunku, zgodnym z ułożeniem jelita grubego, pozwoli pokarmowi szybciej się przesuwać.

Każdy rodzic prędzej czy później sam orientuje się w tym, jak podnosić noworodka do odbicia. Istnieje jednak jeszcze kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać podczas wykonywania tej czynności. Najważniejsza z nich mówi o tym, że dziecku po każdym posiłku powinno się odbić. Należy go do tego podtrzymać i trochę poczekać, wykazując się tutaj niemałą cierpliwością. Starszym dzieciom pokarm może odbić się w ciągu kilku sekund, jednak tym młodszym zajmuje to znacznie więcej czasu. Zbagatelizowanie tej czynności grozi poważnymi dolegliwościami bólowymi. Dziecko, które nie odbije sobie po posiłku, może czuć się gorzej, narzekać, marudzić czy nawet płakać. Jeśli natomiast z pewnych powodów nie jest w stanie wydobyć z siebie żadnego odruchu, nie powinno się go do tego zmuszać. Najlepiej delikatnie kołysać je w ramionach, jednocześnie masując jego brzuszek. Jeśli dziecku w takiej pozycji uda się zasnąć, trzeba ułożyć je na boku ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here