Ile powinien jeść noworodek

Właśnie zostałaś mamą? To cudowny czas, przepełniony miłością, ale i lękiem. Noworodek to maleńki człowiek, który głównie śpi i je. To największa bolączka wielu kobiet. Zastanawiają się, ile powinien jeść noworodek i czy aby na pewno je tyle, ile trzeba? Jak często karmić noworodka? Podpowiadamy!

Ile dziennie powinien jeść noworodek?

W internecie znajdziemy wiele porad na temat karmienia niemowląt. Dzięki artykułom, takim jak poradniki opublikowane na sweetmama.pl/kategoria/dieta-i-karmienie/, znacznie łatwiej zdobyć rzetelne informacje na temat żywienia dziecka. W przypadku opieki nad noworodkiem tym bardziej niezbędne są najnowsze doniesienia, bowiem zmieniają się one, a także krąży wiele mitów na temat karmienia dzieci. Ile powinien jeść noworodek? Odpowiedź jest prosta. Tyle, ile potrzebuje i tak często, jak się tego domaga.

Jak często karmić noworodka?

Najnowsze zalecenia są takie, że noworodek powinien być karmiony na żądanie, czyli jeść wtedy, kiedy jest głodny. To jest właśnie gwarancja, że otrzyma tyle pokarmu, ile potrzebuje. Karmienie na żądanie obowiązuje zarówno dzieci pijące mleko z piersi, jak i te, które w butelce dostają mleko modyfikowane lub odciągnięte laktatorem.

Ile powinien zjeść noworodek karmiony piersią?

W przypadku kobiet, które karmią dzieci wyłącznie piersią, bardzo trudne jest oszacowanie, czy dziecko je odpowiednią ilość pokarmu. Z reguły miękka pierś jest dowodem na to, że została opróżniona, a śpiące przy niej dziecko, że zostało najedzone.

Prawda jest taka, że w pierwszych dniach życia, dziecko wysysa niewielkie ilości mleka z piersi. Żołądek noworodka jest za mały, żeby pomieścić dużą jego ilość. Nie mówiąc o tym, że z piersi też nie wydobywa się dużo pokarmu. Siara jest bardzo odżywcza, więc nie potrzeba jej dużych ilości, by nasycić maluszka.

Warto wiedzieć, że w pierwszych trzech dobach życia noworodek chudnie. Fizjologiczny spadek masy ciała wynosi około 10 procent. Później waga noworodka powinna rosnąć. To jest właśnie jeden z objawów odpowiedniego karmienia piersią. Malec, który je tyle, ile potrzebuje, będzie nabierał masę ciała.

Każde kolejne karmienie będzie sprawiało, że noworodek zje więcej, a piersi będą cały czas dopasowywać ilość pokarmu do potrzeb maluszka. Pierwsze dwa tygodnie to czas dostosowywania się laktacji do potrzeb noworodka.

Jak często należy karmić noworodka butelką?

A co w przypadku karmienia dziecka butelką? Jak często przygotowywać mieszankę i proponować ją maluszkowi? Zakłada się, że noworodek powinien jeść co około 3 godziny przez całą dobę. Prawda jest jednak taka, że jeśli dziecko sygnalizuje, że jest głodne, to powinno otrzymać pokarm. Jak rozpoznać, że potrzebuje mleka? Głodny noworodek jest niespokojny, płaczliwy. Może wkładać rączki do buzi, a przytulony szukać piersi. W przypadku karmienia dziecka butelką, czy to mieszanką, czy to odciągniętym mlekiem, stosuje się taką samą zasadę, jak przy karmieniu piersią – robi się to na życzenie pociechy.

Ile mililitrów mleka pomieści żołądek noworodka?

Rodzice, mimo że wiedzą, że dziecko je tyle, ile potrzebuje, często zastanawiają się, ile mililitrów mleka pomieści brzuszek maluszka. Są szacunkowe ilości, które warto poznać. Być może to będzie wsparciem, gdy pojawią się wątpliwości, czy dziecko się najada.

W 1-2 dobie po porodzie dziecko ma żołądek wielkości wiśni, czyli je 5-7 ml mleka. To zaledwie odrobinka. W kolejne dwa dni noworodek może przyjąć już 22-27 ml mleka, bo żołądek jest już wielkości orzecha. 5-6 doba po porodzie to czas, gdy dziecko może zjeść już dwa razy tyle. W 7 dobie po porodzie dziecko może zjeść nawet 150 ml mleka, gdyż jego żołądek jest już wielkości kurzego jajka.

Po czym poznać, że dziecko się najada? Przede wszystkim jest spokojne, nabiera masę i regularnie moczy pieluszki. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, należy skonsultować się z pediatrą i/lub doradcą laktacyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here