Kąpiel noworodka - najważniejsze informacje

Noworodek – ważne wydarzenie
Pojawienie się na świecie dziecka to dla świeżo upieczonych rodziców oraz całej reszty rodziny wielkie wydarzenie. Nie zawsze możliwa jest stała obecność teściowej na miejscu, która doradzi, w jaki sposób należy radzić sobie z kłopotami pojawiającymi się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlatego też warto zdobyć w tym obszarze szeroki zakres wiedzy teoretycznej. Jedną z kwestii, która jest bardzo ważna, jest kąpiel noworodka. Niektóre młode mamy na samą myśl o włożeniu dziecka do wanienki i umyciu go, dostają gęsiej skórki. W poniższym artykule przedstawimy Państwu wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące tego, w jaki sposób należy przeprowadzać kąpiel noworodka. Zapraszamy serdecznie do uważnej lektury! Dzięki niej każda mama będzie przeprowadzała zabieg kąpieli tak samo sprawnie, jak doświadczona położna.
Zanim zdecydujesz się na włożenie dziecka do wanienki i późniejsze drżenie rąk, warto przeczytać poniżej opisane porady. Dzięki temu kąpiel nie będzie niepotrzebnym stresem, a przyjemnością dla obojga stron. Dodatkowo wpłynie na doskonały sen noworodka.
Najważniejsze informacje dotyczące kąpieli
Najważniejszą kwestią jest to, że dziecko należy kąpać wtedy, gdy nie jest zmęczone. Wówczas mamy gwarancję, że w trakcie kąpania nie będzie nam marudzić.
Kąpiel noworodka przed czy po karmieniu?
Powyższe pytanie zadają sobie codziennie tysiące mam. Pół godziny przed zaplanowaną kąpielą noworodka należy nakarmić. Wtedy nowy członek rodziny nie będzie płakał przez dokuczający mu głód, a brzuszek go nie rozboli. Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie kąpieli od razu po jedzeniu, może to mieć bardzo negatywny wpływ na proces trawienia.
Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie. Najpierw należy nagrać pomieszczenie, w którym planujemy wykąpać dziecko do temperatury około 23 stopni Celsjusza. Oczywiście trzeba pamiętać o zgromadzeniu wszystkich potrzebnych do przeprowadzenia kąpieli kosmetykach oraz rzeczach.
Jakie rzeczy są potrzebne do wykąpania noworodka?
Poniżej przedstawimy listę przedmiotów, jaka jest niezbędna do tego, aby kąpiel noworodka przeprowadzona została w sposób optymalny:
-mydło bądź płyn do kąpieli,
-ręcznik,
-myjka,
-termometr, który służył będzie do kontrolowania temperatury wody,
-krem bądź oliwka służąca do posmarowania ciała,
-krem, który zapobiegać będzie odparzeniom,
-pieluchy,
-ubranko do założenia dziecku na noc
Kąpiel noworodka krok po kroku
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest sprawdzenie temperatury wody. Powinna ona wynosić około 37 stopni Celsjusza. Pod pachę dziecka wkładamy rękę w taki sposób, dzięki któremu trzymać będziemy mu główkę oraz chwytać go w sposób mocny za bark. Za pomocą drugiej ręki podtrzymujemy pupę i biodra dziecka. W chwili, gdy nabierzemy odpowiedniej wprawy, drugą ręką można podać dziecku kaczuszkę do kąpieli. W sytuacji, gdy noworodek umieszczany w wodzie głośno płacze, kąpiel należy zaczynać w kaftaniku. Kaftanik trzeba zdjąć, gdy maluszek będzie już oswojony z wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here