Pierwsza kąpiel budzi u wielu rodziców duże obawy. Wraz z upływającym czasem i nabieraniem przez rodziców doświadczenia te obawy wydają się banalne. Szykując się jednak do kąpieli po raz pierwszy zrozumiałe jest, że lęk przed zrobieniem krzywdy tak małej i delikatnej istocie powoduje wiele stresów. Należy zatem przed wykonaniem pierwszej kąpieli przygotować się do niej zawczasu, żeby w trakcie jej trwania nie zabrakło nam odpowiednich przyborów.
Przygotuj przestrzeń, kąpiel nie musi odbywać się w łazience, może to być każde inne pomieszczenie, wystarczy tylko przygotować je w ten sposób, aby wanienka ulokowana był na podwyższeniu, takim które ułatwi nam wygodny dostęp do dziecka, bez konieczności nadmiernego pochylania się.W pobliżu powinniśmy przygotować miejsce, na które przełożymy dziecko po kąpieli, może to być przewijak lub po prostu ręcznik. Przygotujmy również wszystkie niezbędne przybory do mycia; żel, mydło, szampon, bawełniane waciki, jałowe gaziki lub pieluszka tetrowa, sól fizjologiczna, termometr kąpielowy, krem na odparzenia, szczotka do włosów, miseczkę z przegotowaną wodą, pieluchy, balsam po kąpieli, ubranie do przebrania.
Pamiętajmy również aby przed przystąpieniem do kąpieli dokładnie umyć własne dłonie.
Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę około 37 stopni Celsjusza, czyli nieco więcej niż temperatura ciała dziecka. Podczas pierwszej kąpieli wskazane będzie zmierzenie jej za pomocą odpowiedniego termometru, po kilku kąpielach temperaturę dobierzemy przy użyciu własnego łokcia. Wanienkę wypełniamy niewielką ilością wody, aby nie stresować zarówno dziecka jak i rodzica. Dobrze też jest położyć tetrową pieluchę na dnie wanienki, co zapobiegać ma poślizgowi. Mycie dziecka rozpoczynamy od twarzy. Oczy przemywamy jałowym gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, zawsze przecierając w kierunku od skroni do nosa, następnie czyścimy uszy oraz nos. Pamiętajmy, że nie należy wkładać patyczków do ucha dziecka, gdyż jest to niebezpieczne i może zakłócić naturalny system ochrony. Do umycia ciała dziecka możemy użyć specjalnej rękawiczki do kąpieli niemowląt, jak również, delikatnej gąbki, pieluszki tetrowej lub po prostu gołej dłoni.
Okolice intymne należy wstępnie oczyścić przed włożeniem dziecka do kąpieli.
Jak kąpać noworodka chłopca?
Podczas mycia stref intymnych u chłopca używamy namydloną gąbkę lub myjkę, należy robić to dokładnie ale delikatnie – absolutnie nie szorować. Pamiętajmy również aby nie zsuwać na siłę napletka, należy delikatnie odsunąć dojście do cewki moczowej i przemyć wodą.
Po kąpieli należy dokładnie nasmarować zagłębienia wokół pachwin oraz worka mosznowego, a siusiaka ułożyć w taki sposób aby zrobienie siusiu nie zakończyło się zamoczeniem ubranka.
Jak kąpać dziewczynkę?
W przypadku dziewczynki należy rozpocząć od delikatnego mycia warg sromowych, zawsze od góry na dół, w przeciwnym razie możemy spodziewać się zakażenia układu moczowego. Po kąpieli wszelkie zagłębienia, pachwiny, pośladki smarujemy kremem lub odpowiednią zasypką, jeżeli widoczne są jakiekolwiek zaczerwienienia.