Plusy i minusy najpopularniejszych kocich żwirków

Wśród dostępnych kocich żwirków znajdują się produkty wykonane z rozmaitych materiałów i surowców. Żwirek bentonitowy, drewniany, silikonowy (zwany też silikatowym), kukurydziany – to tylko kilka spośród wielu, jakie możesz znaleźć. Który z nich warto wybrać? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to sprawą w dużym stopniu indywidualną. Warto uwzględnić nie tylko swoje własne preferencje (np. dotyczące zamierzonej częstotliwości sprzątania kuwety), ale również preferencje kota. Poniżej przedstawiamy zalety wynikające z wyboru konkretnego typu żwirku. 

Żwirek dla kota – naturalny, bezpieczny i higieniczny 

Żwirek, którym wyścielisz kocią kuwetę, powinien być atrakcyjny zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego kociego lokatora. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji? Przede wszystkim warto upewnić się, z jakiego źródła pochodzi żwirek oraz czy w jego produkcji wykorzystano wyłącznie naturalne materiały. Polecamy też unikać żwirków aromatyzowanych, to znaczy emitujących określone zapachy. Co prawda, niektórzy właściciele jak i ich koci podopieczni lubią tego typu żwirki. Większość kocich behawiorystów zaleca jednak stosowanie żwirków bezzapachowych, neutralnych. 

Ważne jest także, by żwirek posiadał odpowiednią granulację oraz zachowywał się w określony sposób w czasie kontaktu z cieczą. Chodzi przede wszystkim o wybór pomiędzy żwirkami zbrylającym, a niezbrylajacymi się. Pierwsze z nich, w wyniku kontaktu z wilgocią, przyjmują postać niewielkich bryłek, co ułatwia ich usuwanie i sprzątanie kuwety. Żwirki zbrylające się również świetnie chłoną wilgoć, jednak nie zmieniają swojej postaci do formy zbitych bryłek. 

Zalety z wyboru konkretnego typu żwirku 

Do najpopularniejszych i najchętniej stosowanych należy żwirek bentonitowy. Żwirek taki jest często polecany przez kocich behawiorystów. Jego konsystencja jest sypka i przypomina zwykły piasek. Nadaje się idealnie do wchłaniania kocich nieczystości oraz zatrzymywania nieprzyjemnych zapachów. Wielu użytkowników bentonitu uważa, że jest to najsprawniejszy spośród wszystkich żwirków, jeśli chodzi o pochłanianie zapachów. Jest ponadto łagodny dla kocich łapek oraz w dużym stopniu wydajny. 

Żwirek drewniany jest zgoła odmienny. Ma inną konsystencję, co może sprawiać problemy w czasie zakopywania większych bryłek odchodów. Mimo to jest bardzo atrakcyjny i chętnie wybierany przez kocich opiekunów. Dodatkową zaletą żwirku drewnianego jest emitowany przezeń naturalny zapach lasu. Warto też podkreślić, że żwirek drewniany nie pyli się, co stanowi dużą zaletę w porównaniu do żwirków bentonitowych. 

Żwirek silikonowy jest również chętnie wybierany, a wielu kocich hodowców uważa go za najwygodniejszy spośród wszystkich żwirków. Jest też łatwo dostępny, znajdziesz go w sklepach stacjonarnych i internetowych, a dostawa żwirku przebiega szybko i sprawnie. Jego zaletą jest wysoki poziom absorpcji oraz możliwość sprzątania stosunkowo rzadko – raz na tydzień lub niekiedy nawet rzadziej. Warto jednak pamiętać, by nie pozostawiać kuwety bez sprzątania na dłuższy okres czasu, gdyż może to sprzyjać rozwijaniu się bakterii. Dodatkową zaletą jest fakt, że żwirki silikonowe nie pylą się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here