Zapacia u niemowląt

Zaparcia to poważny problem u niemowląt, niezależnie od tego, czy ich dieta oparta jest na naturalnym matczynym mleku, czy mlekiem modyfikowanym. Zdarza się nawet, że niektóre dzieci robią kupkę raz na parę dni. Z tego względu każdy świeżo upieczony rodzic powinien wiedzieć, jak wywołać kupkę u noworodka.
Częstotliwość wypróżniania się przez dziecko zależy od wielu różnych czynników – od tego, w jaki sposób i czym jest karmione, ale także od wieku dziecka i dojrzałości jego układu pokarmowego. Zależnie od tego dziecko może wypróżniać się częściej lub rzadziej, a konsystencja kupki może być bardzo różna. Jeśli dziecko karmione jest piersią, to niczym groźnym jest zarówno wydalanie po każdym karmieniu, jak i oddawanie stolca co dwa lub trzy dni. Zdarzają się nawet przypadki, gdy dziecko robi kupkę raz na tydzień – nie należy się tym martwić, o ile nie pojawiają się inne sygnały, które mogą sygnalizować złe samopoczucie noworodka. Dzieci, których dieta oparta jest na spożywaniu mleka modyfikowanego, najczęściej wypróżniają się rzadziej, raz na kilka dni. Z tego względu, nawet jeśli noworodek załatwia się bardzo rzadko, nie należy uznawać tego za zaparcie. Być może taki jest aktualnie naturalny rytm jego procesu trawienia i nie należy próbować tego zmieniać. Dlatego właśnie warto obserwować, czy nie pojawiają się żadne niepokojące sygnały.
Jak w takim razie rozpoznać zaparcie u dziecka? Jeśli podczas robienia kupki dziecko zauważymy, że odczuwa ono wyraźny dyskomfort i proces wypróżniania wymaga wysiłku ze strony dziecka lub, co gorsza, noworodek odczuwa ból. Innym ostrzegawczym sygnałem może być sam stolec – jeśli w kupce pojawia się krew, albo stolec jest zbity i twardy, to mogą to być objawy zaparcia. Wtedy najlepiej skontaktować się z lekarzem.
Zaparciom dziecka najlepiej zapobiegać poprzez odpowiednią dietę. W przypadku karmienia dziecko mlekiem z matczynej piersi, należy ułożyć dla siebie samej menu, które zawiera w sobie dużo błonnika. W jadłospisie matki karmiącej piersią powinno pojawić się wiele sezonowych warzyw i owoców, kaszy lub pieczywa, koniecznie razowego. W przypadku karmienia butelką, najlepiej jest zasięgnąć rady pediatry – pomoże on zmienić podawaną dziecku mieszankę na inną, lepiej przyswajalną przez młody organizm. Warto też zwrócić uwagę na sposób przygotowywania mieszanki do karmienia dziecka – często przyczyną zaparć u noworodków jest to, że młody rodzic dodaje do wody zbyt dużą ilość proszku. Mieszanka wtedy staje się zbyt sycąca. Warto też pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka. To właśnie odwodnienie może być powodem zaparć. Dziecku karmionemu przez butelkę najlepiej podawać do picia przegotowaną wodę mineralną, która przeznaczona jest do picia dla niemowląt. Stolec będzie dzięki temu rzadszy i łatwiejszy do wydalenia. Dziecko karmione piersią najlepiej karmić częściej, ale krótko – na początku karmienia dziecka w mleku z piersi jest więcej wody. Jeśli oprócz zaparcia u dziecka pojawiają się niepokojące objawy, to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here