3 rzeczy, które musisz wiedzieć o noworodku, zanim pojawi się na świecie

Noworodki to bardzo kruche i delikatne istoty, a opieka nad nimi może przyprawiać o gęsią skórkę większość świeżo upieczonych rodziców. Każdy niedoświadczony opiekun boi się, że wyrządzi krzywdę takiemu maleństwu, a jej skutki dziecko będzie odczuwało przez bardzo długi czas. Ale ze strachem tak jak ze wszystkim nie należy przesadzać. Noworodki bardzo potrzebują kontaktu z człowiekiem, a co za tym idzie, miłości. Im więcej przytulania i noszenia na rękach, tym lepszy rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa dziecka. Nic tak nie uspokaja gwałtownego płaczu jak kołysanie na rękach i ciepłe słowa. Dlatego nie bój się zajmować noworodkiem i zobacz, co warto wiedzieć, zanim zaczniesz się nim opiekować. Dzięki temu oszczędzisz sobie zbędnych nerwów, a opieka stanie się dla Ciebie przyjemnością.

Jak często karmić noworodka?
To chyba najważniejsze pytanie, które stawiają sobie wszyscy rodzice. Nic zresztą dziwnego – odpowiednie odżywianie zapewnia prawidłowy rozwój maluszka i minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych chorób. Warto pamiętać, że po urodzeniu dziecka jego waga początkowo spada. Nie jest to powód do paniki oraz niepokoju. Dzieci wracają do urodzeniowej wagi z czasem i jest to całkowicie normalne. Początkowo noworodki nie jedzą zbyt dużo, ale za to często – średnio co dwie godziny. Ich żołądki są niewielkie, a przemiana materii szybka, dlatego ciężko zapełnić je na dłuższy czas. W dodatku naturalny pokarm z piersi mamy trawiony jest szybciej, co wiąże się z częstszą potrzebą karmienia. Noworodka należy karmić wtedy, kiedy ma na to ochotę – a ochotę rozpoznamy od razu. Głód objawi się wierceniem, niepokojem, płaczem oraz cmokaniem w poszukiwaniu pokarmu. Jeśli dziecko śpi i nie domaga się jedzenia, a miną już dwie godziny, to niezależnie od tego, czy mamy akurat dzień, czy noc, warto obudzić maleństwo, aby nie doprowadzić do zbyt dużej utraty jego wagi.

Od kiedy z noworodkiem na spacer?
Każdy rodzic chciałby się czasem przewietrzyć, a czemu by nie zabrać ze sobą nowego członka rodziny? Niezależnie od tego, jak bardzo chcemy zacząć oswajać noworodka ze świeżym powietrzem, nie powinniśmy się spieszyć. Jeśli mamy lato lub wiosnę, a na dworze jest ładna pogoda bez wiatru i bez upałów, to po około tygodniu od narodzin możemy zabrać naszą pociechę na pierwszy spacer. Warto pamiętać, żeby dziecka nie przegrzać i nie pozostawiać zbyt długo na dworze – za pierwszym razem wystarczą pół godziny. Z każdym kolejnym wyjściem ten czas można wydłużać o kilka minut. Całkiem inaczej wygląda sprawa, kiedy mamy jesień albo zimę. Wtedy z pierwszymi spacerami należy poczekać nawet trzy tygodnie od narodzin, a także stopniowo przyzwyczajać noworodka do chłodniejszego powietrza. Można to zrobić na przykład poprzez werandowanie dziecka. Pierwsze spacery podczas zimnych pór roku nie powinny trwać dłużej niż około 5 minut, a następne możemy stopniowo wydłużać.

Jak zadbać o skórę noworodka?
Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do mycia stosuj płyn z emolientami, a na odparzenia koniecznie krem do pupki. Nawet najlepsze pieluszki mogą podrażnić skórę dziecka, dlatego zawsze warto mieć krem, który załagodzi sytuację i przyniesie ulgę maluszkowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here