O czym musisz wiedzieć, zanim w Twoim domu pojawi się noworodek

Narodziny nowego członka rodziny to wielkie przeżycie zarówno dla przyszłych rodziców, jak i dla pozostałych krewnych. A co za tym idzie, wiąże się z nim mnóstwo nerwów oraz pytań, na które nieraz ciężko znaleźć odpowiedź. Zresztą, nawet jeśli ją znajdziesz, od razu do Twojej głowy przychodzą nowe wątpliwości. Jesteś w końcu odpowiedzialny za delikatne i całkiem bezbronne dzieciątko. Jak to możliwe, że nikt nie wymaga specjalistycznych szkoleń do zostania rodzicami? Albo chociaż odbycia krótkiego kursu? Na szczęście dzięki podręcznikom i artykułom w Internecie, łatwo znajdziesz odpowiedzi na dręczące Cię pytania oraz wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka, jak często go karmić i przewijać oraz co zrobić, aby stworzyć dla niego bezpieczne oraz komfortowe warunki życia.

1. Im lepsza wyprawka, tym większa wygoda
Bez odpowiedniego wyposażenia nie ma mowy, żebyś właściwie zadbał o zdrowie i życie noworodka. Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, musisz liczyć się z wieloma wydatkami, które znacznie wpłyną na Twój budżet. Pieluszki, ubranka, butelki, grzechotki, nosidełko czy kołyska to tylko niektóre z rzeczy, które będą niezbędne do właściwej opieki. Kiedy kompletować wyprawkę dla noworodka, aby uniknąć stresów i nieprzyjemnych sytuacji? Cóż, ze względu na ilość rzeczy, które musisz kupić, najlepiej zacząć myśleć o tym jak najwcześniej. Na pewno nie ma sensu czekanie na poznanie płci nowego członka rodziny przed udaniem się na zakupy. Małemu dziecku będzie całkowicie obojętne, czy ubierzesz go w różowe śpioszki, czy w niebieskie albo czy będzie spał w pościeli w lalki, czy w samochodziki. Oczekujący dziecka rodzice są bardzo zapracowani – praca, wizyty u lekarza, odwiedziny rodziny i znajomych. Dlatego kompletowanie wyprawki rozpocznij minimum 4 miesiące przed pojawieniem się noworodka. Pomoże Ci to uniknąć zbędnych stresów i zapewni komfort psychiczny, że wszystko jest gotowe na czas.

2. Nie bój się swojego dziecka
Młodzi rodzice często mają obawy przed opieką nad niemowlakiem. A co, jeśli źle go będziesz trzymał? A co, jeśli zacznie płakać albo się wiercić i nie daj Boże go upuścisz? Albo zrobisz jakąkolwiek inną krzywdę? Kąpiel? Karmienie? Przewijanie? Brzmi jak wyzwanie, któremu nie sposób podołać. Ale nie przejmuj się na zapas. Weź głęboki oddech. Wycisz się. Taki noworodek to przede wszystkim Twoje dziecko, które najbardziej na świecie potrzebuje miłości i uwagi. Jeśli bardzo boisz się, że zrobisz mu krzywdę, poproś o rady personel szpitala albo swoich rodziców. Oni także kiedyś stanęli przed takimi samymi problemami co Ty teraz, dlatego z pewnością będą nieocenioną skarbnicą wiedzy.

3. Nie traktuj opieki nad noworodkiem tylko jako obowiązku
Opieka nad niemowlęciem to ogromna odpowiedzialność i obowiązek, ponieważ tylko od Ciebie zależy, czy dziecku nie stanie się krzywda i będzie miało wszystko to, czego potrzebuje. Ale oprócz tego, zajmowanie się nowym członkiem rodziny to także ogromna przyjemność. Pomyśl, że jesteś dla tego małego człowieka całym światem i że pokocha Cię całym swoim sercem. Jeśli opieka nad nim stanie się dla Ciebie przyjemnością, czas będzie mijał szybko oraz niezwykle miło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here