Czkawka jest zjawiskiem bardzo dobrze każdemu znanym, które dopada każdego bez wyjątku, zarówno człowieka dorosłego jak i noworodka i potrafi być ona bardzo uciążliwa.Czkawka to nic innego jak rytmiczne, mimowolne skurcze przepony a także mięśni krtani, które powodują nagły wdech, w skutek czego powstaje charakterystyczny odgłos.Ciekawostką jest fakt, iż czkawkę mogą mieć nawet jeszcze nienarodzone dzieci i może się ona pojawiać już podczas bardzo wczesnego etapu życia płodowego. Matka dziecka może odczuwać to zjawisko jako „podskakujący brzuszek”. Po narodzinach niestety noworodki również bardzo często mają tą przypadłość. A więc występowanie czkawki jest nieuniknione, dlatego też warto zagłębić się w ten temat i zaznajomić się w sposoby jej łagodzenia, lub też ograniczania.
Czkawka pojawia się u niemowląt bardzo często, może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu doby. Na szczęście nie jest groźną przypadłością, ale naturalną reakcją. Jedynie jest ona bardzo uciążliwa. Pocieszający jest fakt, iż częstotliwość występowania u dzieci czkawki maleje zwykle z wiekiem. Czkawka może być wynikiem wielu czynników i może pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Wyróżnia się różne rodzaje czkawki: po-pokarmowa,wynikająca ze zbyt niskiej temperatury powietrza, spowodowana zachłyśnięciem się powietrzem, lub też wywołana głośnym śmiechem. Zatem czkawka u noworodka pojawia się zwykle w ściśle określonych sytuacjach: na przykład gdy dziecku jest zimno,albo gdy odbiło mu się po jedzeniu. Może być spowodowana także przejedzeniem maluszka lub nałykaniem się zbyt dużej ilości powietrza, np. podczas karmienia oraz głośnego śmiechu.
Zatem jak można wywnioskować, ciężko uniknąć czkawki w pierwszych etapach życia noworodka, dlatego gdy już wystąpi czkawka u noworodka co robic ?
Najczęściej czkawka występuje po karmieniu i nie jest ona w żaden sposób niebezpieczna dla dziecka. W takich przypadkach wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość i poczekać chwilę, aż część pokarmu się strawi i czkanie samoistnie ustąpi.
Inną przyczyną czkawki jest zbyt niska temperatura, a więc gdy maluch jest za lekko ubrany lub też temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska. W takich przypadkach warto zadbać o to aby dziecko było odpowiednio ubrane.
Czkawkę wynikającą z zachłyśnięcia się powietrzem niwelować można poprzez unoszenie dziecka do pozycji pionowej. Skuteczne jest również podawanie dziecku odrobiny wody na łyżeczce, dzięki temu oddech powraca do normy. Pomocne może też być położenie niemowlaka na brzuszku lub lekkie poklepywanie go po plecach.
Jedynie gdy zauważymy, że ataki czkawki występują zbyt często u naszego malucha i bardzo go męczą i żadne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to w takich przypadkach należy skonsultować się z pediatrą, by ustalił on przyczynę czkawki. Jednak należy pamiętać, że występowanie czkawki nawet kilkanaście razy na dobę to jak najbardziej normalny objaw. I bez obaw – czkawka dla noworodka nie jest uciążliwa, choć mogłoby się tak nam wydawać.