Zaparcia u noworodka

Zaparcie jest to uciążliwy ból przy wypróżnieniu lub jego brak.
U niemowląt zaparcie to nie tylko częstotliwość kupy, ale również jej konsystencja – suche i twarde…, W przypadku dzieci karmionych piersią, dziecko powinno zrobić przynajmniej jedną kupę dziennie, jeżeli zdecydowaliśmy się karmić malucha mlekiem modyfikowanym stolec powinien występować trzy razy w tygodniu. Dolegliwości te często występują u dzieci do trzeciego roku życia, nie są one groźne dla zdrowia i można się z nimi uporać w kilka dni.
Przyczyny dolegliwości :
-słaba praca jelit (niedojrzałość układu trawiennego),
-przebyta wcześniej biegunka,
-urozmaicenie diety,
-zbyt mała ilość płynów,
-za mało błonnika (owoców i warzyw) za dużo cukrów prostych,
-nieodpowiednie przygotowanie mleka modyfikowanego (za mało wody za dużo proszku,
-pośpieszne wypróżnienie w efekcie dochodzi do niepełnego wydalenia stolca, który zalega w okrężnicy,
-przyjmowanie niektórych leków np.żelaza
-alergia
Sposoby na zaparcia ;
W okresie odstawienia dziecka od piersi i przejścia na karmienie sztuczne należy pamiętać by podawać regularnie wodę, jeżeli zaczynamy rozszerzać dietę możemy podawać wodę między posiłkami. By ograniczyć dolegliwości unikaj tych samych produktów co dzień np.ryż, banany, gotowana marchew, zamieńmy je na suszoną śliwkę ze słoiczka, gotowaną dynię lub brokuły.
Co na zaparcia u noworodka karmionego sztucznie?
Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym i często ma dolegliwości:
-należy poprosić lekarza pediatrę o wskazanie odpowiedniego mleka które zawiera Bifidobakterie,
-kolejne rozwiązanie to probiotyk czyli kultury bakterii usprawniające pracę jelit, oraz pomagają zmniejszyć częstotliwość zaparć i biegunek. –Czopek glicerynowy, przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrom.
Istnieją również różnego rodzaju krople które pomogą zapobiec problemowi, są stosowane przed, w trakcie ,oraz po posiłku. Informacje na temat dawkowania i zastosowania produktu znajdziemy na ulotce dołączonej do opakowania.
Domowe sposoby na zaparcia:
Najlepszym sposobem na zaparcia jest picie dużo płynów najlepsza jest woda mineralna oraz herbatki rumiankowe i koperkowe, soki warzywne oraz owocowo-warzywne. Podczas występowania zatwardzeń należy również unikać słodyczy, białego ryżu, pieczywa pszennego oraz potraw z jasnej mąki, pomoże zróżnicowana dieta zawierająca pełnoziarniste pieczywo, płatki kukurydziane, makaron.
Zaparcia u dzieci karmionych piersią rzadziej występują ponieważ mleko matki jest łatwiej przyswajane, dziecko spożywa tyle mleka ile potrzebuje, nie odwadnia się. Stolec dziecka karmionego piersią jest częściej wydalany i ma rzadszą konsystencję. Jeśli nasza pociecha przez kilka dni nie zrobi kupy, lub wydali bardzo twardy stolec jest to oznaka zaparć. Starsze niemowlęta trzy miesięczne robią kupę rzadziej gdy jest ona wodnista nie mamy się czym martwić.
Możemy ulżyć dziecku masując brzuch , masaż należy zacząć od pępka kolistymi ruchami, można reż poruszać nogami tak zwany (rowerek), dzięki temu mięśnie żołądka poruszają się i powodują nacisk na jelita.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here