zabawki dla noworodka

Dziecko po przyjściu na świat jest często określane mianem noworodka. Przyjmuje się, że noworodek to niemowlę, które nie ukończyło jeszcze czwartego tygodnia życia. Jest to więc bardzo wczesny etap, w czasie którego maluszek dopiero oswaja się z otaczającym go światem i nie potrafi jeszcze zapanować nad swoim ciałem. Choć może się wydawać, że dziecko na tym etapie nie potrafi się jeszcze bawić, to tak naprawdę każdy etap jego rozwoju będzie się opierał o zabawę, a rolą rodziców jest dostarczania mu odpowiednich bodźców i czuwanie nad jego zdrowiem i bezpieczeństwem.

Czym może się bawić noworodek?

Jak łatwo się domyślić, dziecko tuż po przyjściu na świat nie będzie zainteresowane zabawkami, które są niezwykle ciekawe dla maluchów potrafiących już coś złapać, czy przełożyć w inne miejsce. Noworodek nie potrafi jeszcze zapanować nad swoim ciałem do tego stopnia, aby coś celowo dotknąć, lub przesunąć, dlatego też powinniśmy bardzo uważać na to, co znajduje się w jego otoczeniu, aby przez przypadek nie wyrządził sobie krzywdy.

Możesz przeczytać o tym, jakie zabawki dla niemowlaka na www.mamaimaluch.pl, a z dalszej części naszego artykułu dowiesz się, jakie są polecane ćwiczenia i zabawy dla noworodków.

Jak bawić się z noworodkiem?

Małe dziecko, które tak niedawno jeszcze znajdowało się w bezpiecznym brzuchu mamy, potrzebuje przede wszystkim bliskości i czułości ze strony rodziców. Najlepszą zabawą dla takiego maluszka jest więc przytulanie go, kołysanie i śpiewanie mu, gdyż wszystko to działa na niego kojąco. Jego wzrok jest jeszcze nie rozwinięty, dlatego warto ten rozwój wspierać poprzez pokazywanie dziecku kontrastowych, biało-czarnych obrazków lub przedmiotów. Można także bawić się z nim w pokazywanie śmiesznych min, co bez wątpienia go zainteresuje. Trzeba przy tym pamiętać, że w pierwszych tygodniach noworodek widzi wyraźnie na odległość maksymalnie 30 cm.

Kolejną stymulującą zabawą jest dotykanie ciała niemowlęcia. Świetnie sprawdzą się tu różnego rodzaju masaże, w tym np. masaż Shantala. Tak naprawdę zabawą mogą być wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które wykonujemy wokół niemowlęcia. Warto urozmaicić wieczorne rytuały np. poprzez puszczanie spokojnej muzyki.

Przedmioty codziennego użytku najlepszymi zabawkami dla dzieci

Jak widać, kupowanie specjalnych zabawek dla dzieci mających zaledwie parę tygodni nie ma większego sensu, gdyż tak naprawdę najważniejszy jest dla niego kontakt z rodzicami. Ponadto do zabawy z niemowlakiem można wykorzystać wiele przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się w naszym domu. Niezwykle ważną rolę w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia odgrywa zmysł dotyku, dlatego też warto zapoznawać je z dotykiem różnych faktur. Świetnie sprawdzą się tutaj skrawki materiałów, którymi można głaskać rączki dziecka. Dobrym zakupem są różnego rodzaju maty edukacyjne z naszytymi elementami o różnej fakturze, za które można np. do woli szarpać.  Niemowlęta lubią także szeleszczące materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here