Jak często noworodek robi kupki?

Z pewnością niejedną świeżo upieczona mama zadaje sobie pytanie kupka noworodka jak często powinna się pojawiać. Otóż, jak się okazuje może się ona pojawiać bardzo często, ale wcale nie musi, gdyż nie jest to żadna reguła. Od czego zatem zależy częstotliwość kupki u noworodka? Przede wszystkim od tego, w jaki sposób karmimy noworodka. Co za tym idzie u noworodka, który jest karmiony tylko i wyłącznie piersią możemy się spodziewać kupek znacznie częściej, niż u tego, który jest karmiony w sposób mieszany lub tylko i wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Jednakże i w tej kwestii mogą się zdarzyć odstępstwa, w związku z czym najlepiej będzie jeśli każdy przypadek zostanie rozpatrzony indywidualnie przez lekarza, najlepiej pediatrę.

Co więcej warto zauważyć, że niezmiernie istotne jest nie tylko to ile kupek robi nasze dziecko, ale również to, jaka jest ich barwa i konsystencja zarazem. Dopiero wszystkie te kwestie razem dają nam pewien, w miarę czytelny obraz na temat zdrowia naszej pociechy. Przy czym jeśli coś nas niepokoi najlepiej będzie jeśli pokażemy jak wygląda kupka naszego dziecka specjaliście. Wbrew pozorom jest to bowiem bardzo istotne z perspektywy zdrowia naszego maluszka.

Zazwyczaj kupka dziecka powinna być żółta, rzadziej zielona, ale raczej nie powinien sie w niej znajdować śluz, a tym bardziej krew. Objawy te są bardzo niepokojące i w wypadku ich wystąpienia powinniśmy jak najszybciej znaleźć się u lekarza. Musimy pamiętać również o tym, że kupka naszego dziecka będzie inna w pierwszych dniach jego życia, gdyż to właśnie wtedy następuje wydalanie smółki, która najpierw jest zgniło zielona, a później po prostu zielona. Oczywiście kupek będzie również tym więcej, im więcej mleka pije nasz noworodek. Jednakże najczęściej ich ilość sięga od kilku po aż kilkanaście kupek na dobę. Taki stan rzeczy jest normą, w związku z czym trzeba się nastawić na to, że noworodek będzie musiał mieć bardzo często wymieniane pieluszki. W późniejszym okresie życia, początkowo niedorozwinięty układ pokarmowy maleństwa dojrzewa i ilość kupek stopniowo maleje, a już około 3 miesiąca życia dziecka normuje się na tyle, że robi ono tylko około 3-4 kupek na dzień, przy czym może się zdarzać również, że jest to znacznie mniej i rzadziej.

Każdy z nas jest inny i tak samo każdy noworodek jest inny, jednakże czasem pewne odstępstwa w ilości i rodzaju kupek mogą stanowić naprawdę poważny powód do niepokoju. W związku z czym warto monitorować kupki naszego dziecka, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów móc jak najszybciej interweniować. Zdrowie naszego dziecka leży przecież w naszych rękach, a zdrowe dziecko to przede wszystkim także szczęśliwe dziecko i to my rodzice powinniśmy robić wszystko, aby właśnie tak było. Zatem monitoruj ilość i jakość kupek Twojego dziecka, aby dbać o jego zdrowie najlepiej jak to tylko możliwe. Maleństwo jest bezbronne, więc samo nie może nic zrobic, ani powiedzieć dlatego to właśnie my dorośli musimy zadbać o nie kompleksowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here