Zabiegi pielęgnacyjne noworodka - to warto wiedzieć

Pielęgnacja niemowlęcia to bardzo ważny element codziennej opieki nad dzieckiem. Aby niechcący nie zrobić maluchowi krzywdy, trzeba ostrożnie wykonywać wszelkie zabiegi higieniczne. Dlatego też świeżo upieczeni rodzice powinni poznać zasady bezpiecznej pielęgnacji niemowlaka.

Delikatność i bezpieczeństwo

Jak wiadomo ciało noworodka jest bardzo delikatne i wrażliwe. Rodzice dotykają go w ciągu dnia wiele razy: podczas zmiany pieluszki, kąpieli czy smarowania środkami pielęgnacyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że dotyk powinien być bardzo delikatny. Zwłaszcza podczas przebierania czy przewijania, nie należy ciągnąć dziecka za rączki i nóżki, a przy podnoszeniu trzeba pamiętać o podtrzymywaniu główki. Myjąc czy kąpiąc dziecko nie należy pocierać jego skóry, aby jej nie podrażnić, a potem nie wycierać ciała, tylko delikatnie osuszyć je ręcznikiem. Do delikatnego masażu po kąpieli świetnie nadaje się oliwka.
Najbardziej podatna część ciała noworodka to kikut pępowiny. Trzeba go oczyszczać codziennie gazikiem zwilżonym wodą i pozostawić odsłonięty, aby wysechł. Czynność ta powinna być wykonywana również po każdym zabrudzeniu pępka moczem lub kałem.
Delikatność podczas wykonywania wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych jest najważniejsza. Nie należy jednak obawiać się dotykać maluszka. Trzeba bowiem pamiętać, że obecność, bliskość, dotyk i ciepło matki to czynniki dające dziecku poczucie bezpieczeństwa. A jest to przecież fundamentalna potrzeba każdego dziecka, która ma wpływ na całe jego przyszłe życie. Niedostateczne bowiem zaspokojenie tej potrzeby w dzieciństwie może powodować w przyszłości brak poczucia własnej wartości, niepewność, lękliwość i brak zaufania do ludzi. Pod tym względem szczególnie istotny jest pierwszy rok życia.

Kąpiel niemowlęcia

Kąpiel małego dziecka w wodzie z kranu, wbrew pozorom, nie zawsze służy jego skórze. Zbyt długa i bez dodatku specjalnych środków myjących może przyczynić się do przesuszenia delikatnej skóry i pojawienia się podrażnień. Dlatego istotny jest również czas kąpiel (nie dłużej niż 5 minut). Równie ważna jest temperatura wody, która powinna być zbliżona do temperatury ciała i wynosić około 37 stopni oraz temperatura powietrza w pomieszczeniu (nie mniej niż 22 stopnie).

Kąpanie noworodka jak czesto?

Dla wielu rodziców pierwsza kąpiel dziecka po powrocie ze szpitala to ogromny stres, obawiają się bowiem, aby nie zrobić maluszkowi krzywdy podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Powodem niepokoju są także często sprzeczne zalecenia dotyczące częstotliwości kąpieli.
W polskich szpitalach kąpie się dziecko w pierwszej dobie po porodzie, w innych krajach jednak wygląda to nieco inaczej, np. w Anglii zazwyczaj pierwsza kąpiel odbywa się dopiero w domu, po powrocie ze szpitala.
Do niedawna jeszcze zalecano, by kąpać noworodka codziennie, jednak obecne zalecenia są inne. Mówi się, że dwie, trzy kąpiele w tygodniu w zupełności wystarczą przez pierwszy rok życia. Tezę tę uzasadnia się tym, że taka częstotliwość kąpieli jest wystarczająca, gdy chodzi o higienę, a dodatkowo zmniejsza niebezpieczeństwo wysuszenia delikatnej skóry skłonnej do podrażnień. Dodatkowo skóra poddana częstemu myciu narażona jest na utratę korzystnego dla niej filmu, chroniącego przed utratą wilgoci i wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here