Jak leczyć zaparcia u noworodka?

Twoje dziecko, którego zawsze wszędzie było pełno, nagle stało się smutne i osowiałe i na nic nie ma ochoty. Widzisz, że dokucza mu kiepski nastrój i brak ochoty na zabawę czy nawet jedzenie, ale nie masz pojęcia, w czym leży przyczyna tego problemu. Być może są nią dokuczające mu zaparcia. Sprawdź to i oceń konsystencję kupki swojego malca. Jeśli jest ona zbyt sucha, twarda i bardzo duża, prawdopodobnie masz do czynienia z zatwardzeniem. Zaparcia u noworodka jak leczyć – musisz się tego dowiedzieć i zastosować się do bezcennych rad rodziców, którzy mają już w tych sprawach pewne doświadczenie.

Na samym początku zmień dietę swojego malca. Jeśli jest ono karmione piersią, powinieneś wzbogacić jego jadłospis niewielką ilością błonnika pokarmowego. Doskonałymi źródłami tego składnika są przede wszystkim warzywa. Nie podawaj ich dziecku w postaci surowej, tylko delikatnie je podgotuj, aby zachowały one wszystkie swoje cenne substancje odżywcze – długotrwała obróbka termiczna mogłaby ich pozbawić witamin i minerałów oraz najważniejszego błonnika. Wzbogać też dietę o proste owoce. W najzwyklejszych jabłkach kryje się spora ilość błonnika, który przyspiesza przemianę materii. Możesz z nich tworzyć gładkie musy, ucierając je na tarce lub po prostu mieszając blenderem. Każdy maluch z przyjemnością zje taki słodki owocowy przecierek, dostarczając sobie tym sposobem sporą dawkę błonnika.

Konsystencja kupki malca zależy również od ilości płynów występujących w jego diecie. Podstawowym ich źródłem będzie oczywiście mleko – czy to pochodzące z piersi matki, czy to produkt modyfikowany. Staraj się podawać je dziecku jak najczęściej. Malec sam poinformuje cię o tym, kiedy jest głodny, płacząc lub naśladując ruch przypominający ssanie piersi mamy. Dzieciom starszym możesz już podawać zwykłą wodę. Najlepsza będzie ta źródlana, która doskonale nawodni cały organizm, jednocześnie w żaden sposób mu nie szkodząc. Od czasu do czasu zastąp ją również sokami owocowymi. Pod żadnym pozorem nie kupuj tych gotowych, występujących we wszystkich sklepach spożywczych, w których znajdziesz całą masą niepotrzebnych dodatków – barwników, sztucznych aromatów czy konserwantów. Zazwyczaj ich smak udoskonalany jest też dodatkową dawką cukru, którego twoje dziecko na pewno nie potrzebuje, zwłaszcza jeśli ma problemy z zaparciami. Jeśli chcesz podać mu soki owocowe, przygotowuj je samodzielnie. Nie zajmie ci to wiele czasu. Wystarczy, że zastosujesz w tym celu praktyczne sokowirówki.

Zaparcia u noworodka jak leczyć – sposobów jest całe mnóstwo, jednak w skrajnych przypadkach okazują się one mało skuteczne. Jeśli mimo zmian wprowadzonych do diety malca on dalej ma problemy z zaparciami, przestań je leczyć domowymi metodami, a od razu udaj się ze swoim dzieckiem do lekarza. Odkryj prawdziwą przyczynę problemów, którą wcale nie musi być źle zbilansowana dieta, niezawierająca błonnika czy odpowiedniej dawki płynów. Jedynie lekarz wskaże ci prawdziwy powód występujących u twojego dziecka zaparć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here