Jak wygląda kupa zdrowego noworodka?

Przebieg procesu wypróżniania się ma gigantyczny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Szczególnie ważny jest on dla dzieci – to one potrafią wydalać się nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. A jak powinny wyglądać ich kupki? Jakie kupy robi noworodek i co mogą one powiedzieć o stanie jego zdrowia?

Pierwsze stolce oddawane przez noworodki są dość charakterystyczne. Mają lepką konsystencję, przypominającą kleistą substancję. Specyficzny jest także ich kolor – delikatnie zielony czy nawet lekko czarny. Te pierwsze kupki nie mają jeszcze zbyt intensywnego zapachu, który zaczyna pojawiać się w stolcach malców wraz z upływem czasu. Ich lepka konsystencja wynika natomiast z zawartości pozostałych w organizmie malca wód płodowych oraz śluzu. Nie powinna być powodem do niepokoju.

Bardzo lepkie i ciemne kupki zaczynają ustępować już po kilku dniach. Wtedy pojawiają się stolce przejściowe, których konsystencja jest już zupełnie inna. Są one luźniejsze i bardziej rzadkie. Zyskują także jaśniejszą barwę i przestają być czarne czy zielonkawe. Przewód pokarmowy malca zaczyna bowiem coraz lepiej funkcjonować i dzięki temu namnażają się w nim korzystne dla jego zdrowia bakterie. Wpływają one najmocniej na wygląd i konsystencję kupki, która stopniowo zaczyna przypominać normalny stolec. Na tym etapie dzieci wypróżniają się już kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. Nie trzeba ich do tego zachęcać czy zmuszać.

A jakie kupki robi noworodek, który jest karmiony piersią? Otóż jego stolce mogą być znacznie rzadsze i luźniejsze. Całościowo wsiąkają w pieluchę, dlatego zdecydowanie ułatwiają pielęgnację malca. Mają też bardzo charakterystyczny i intensywny zapach. Kojarzy się on z zapachem kwaśnego mleka bądź serwatki i jest tak wyrazisty, że każdy może go bardzo szybko wyczuć. Kupki malca karmionego piersią mogą przybierać najróżniejsze odcienie kolorystyczne. W większości przypadków są lekko żółtawe, choć bywają również pomarańczowe, a oddziałujące na nie powietrze zmienia je na barwę zieloną. Gdy dziecko zaczyna dorastać, nie potrzebuje już tak często oddawać stolców. Może wtedy wypróżniać się o wiele rzadziej niż na samym początku i nie jest to reakcja niewłaściwa.

Kiedy natomiast kolor bądź konsystencja kupki malca powinna skłonić rodzica do reakcji i przykładowo udania się do gabinetu lekarskiego? Przede wszystkim w momencie, gdy noworodek zacznie oddawać szarawe i bardzo jasne stolce – mogą one świadczyć o rozpoczynających się chorobach wątroby. Kolor czarny lub bardzo ciemny zwykle wynika natomiast ze spożywania sporej ilości żelaza. Czasem pojawia się również tuż po spożyciu specyficznych produktów spożywczych (np. buraków), dlatego następne kupki oddawane przez malca mają już prawidłowy i normalny kolor. Jeśli natomiast pojawi się w nich chociażby niewielka domieszka krwi bądź śluzu, może to świadczyć o pewnych nietolerancjach pokarmowych lub zaburzeniach układu trawiennego. W takich przypadkach należy już niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Tylko on będzie w stanie pomóc dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here