Bycie rodzicem to prawdopodobnie najważniejsza rola życiowa. Dobre wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie, na wszystkich etapach jego rozwoju. Niezależnie od tego, czy opiekujemy się noworodkiem, przedszkolakiem, czy starszym dzieckiem, nachodzą nas różnego rodzaju wątpliwości. Bycie dobrym rodzicem polega na wspieraniu naszych milusińskich w zdrowym i prawidłowym rozwoju, okazywaniu im zrozumienia, ale także na szukaniu pomocy, zadawaniu pytań i ciągłym zwiększaniu swoich kompetencji rodzicielskich.
Jak zrozumieć dzieci na różnych etapach rozwoju?
Choć stare porzekadło mówi, że małe dziecko to małe problemy, duże dziecko to duże problemy, tak naprawdę na każdym etapie spotykają nas różnego rodzaju trudności. W momencie, gdy uda nam się je przezwyciężyć, często dochodzimy do wniosku, że nie było wcale tak źle, ale dopóki nie uporamy się z danym problemem, to niejednokrotnie urasta on do kolosalnych rozmiarów. Wydaje się, że kluczem do sukcesu jest duża wrażliwość i empatia zwrócona w stronę dziecka. Warto pamiętać o tym, że świat zupełnie inaczej wygląda z perspektywy młodego człowiek, o znacznie mniejszym doświadczeniu życiowym niż nasze.
Ważnie jest, aby zachować dużą otwartość w stosunku do wiedzy, jaką dzielą się z rodzicami pedagodzy oraz specjaliści z takich dziedzin, jak psychologia dziecięca. Czytając różnego rodzaju publikacje, mamy szansę poznać metody radzenia sobie z problemami wychowawczymi, ponadto zrozumieć dziecko pomagają porady dla rodziców w internecie, np. na mami.pl. Bardzo ważna jest także nasza rodzicielska intuicja, która niejednokrotnie pomoże znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji, jednak szukanie pomocy na zewnątrz jest bardzo dobrym krokiem.
Jak zrozumieć małe dziecko?
Zrozumienie potrzeb małego dziecka może być utrudnione z różnych powodów. Początkowo podstawowym problemem komunikacyjnym jest to, że niemowlę nie potrafi mówić i zmuszeni jesteśmy zgadywać, w czym rzecz na podstawie jego zachowania. Później, kiedy już potrafi mówić, wciąż może mieć problem z nazwaniem swoich uczuć i wytłumaczeniem, o co dokładnie mu chodzi. Może to budzić w zniecierpliwionych rodzicach negatywne emocje, jednak trzeba pamiętać, że naszym zadaniem jest pomoc dziecku w zrozumieniu także jego własnych uczuć. Aby znaleźć wspólny język z maluchem, potrzeba dużej ilości cierpliwości i jak najspokojniejszego podejścia.
Starajmy się dużo rozmawiać z dziećmi, zadawać im pytania o ich odczucia, na co mają ochotę, czego nie lubią. Relacja od początku budowana na rozmowie i próbie wzajemnego zrozumienia będzie owocować w przyszłości.
Jak dogadać się z nastolatkiem?
Wielu rodziców napotyka trudności w komunikacji z dzieckiem, gdy wchodzi ono w okres dojrzewania. Zaczynają się wtedy różnego rodzaju nieporozumienia, nastolatki przeżywają okres młodzieńczego buntu. Przebiega on bardzo różnie, jednak niezależnie od stopnia natężenia, nie należy traktować tego, jak coś, z czym trzeba za wszelką cenę walczyć. Najlepsze co możemy w takim czasie zrobić, to nakłaniać nasze dziecko do rozmowy, starać się spędzać z nim czas i tłumaczyć mu możliwe konsekwencje jego działań.