Bajki

Filmów oraz bajek nie brakuje. Spora ich część oprócz prostej rozrywki, oferuje także wiele walorów edukacyjnych, choć znacznie częściej dostrzegają je dorośli niż dzieci. Mimo to warto przyjrzeć się Top 10 produkcjom, które warto obejrzeć wspólnie z najmłodszymi, by móc wspólnie spędzić ciekawie czas.

Filmy i bajki dla dzieci – gdzie obejrzeć?

Kiedyś filmy czy bajki albo oglądało się w telewizji, co miało swoje ograniczenia, albo kupowało się kasety czy płyty. Obecnie dużym ułatwieniem jest dostęp do internetu, dzięki czemu możliwe jest oglądanie bardzo zróżnicowanej biblioteki mediów. Popularne obecnie internetowe wypożyczalnie filmów wymienia www.celnie.pl. Znajdzie się tam wiele ciekawych tytułów, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W tym artykule skupimy się jednak już na konkretnych bajkach i filmach, które poleca się zobaczyć

1. Wyprawa na księżyc

Warto zacząć od nowszych, ale zdecydowanie wartych uwagi produkcji, do której zalicza się „Wyprawa na Księżyc”. Animacja ta została wydana w 2020 roku i opowiada o nastoletniej dziewczynce, która pragnie zbudować rakietę i udać się w podróż na księżyc, żeby udowodnić swojej rodzinie, że bogini Księżyca istnieje naprawdę. Jak to zwykle w bajkach bywa – sytuacja mocno się komplikuje.

2. Stuart Malutki

Ten film z pewnością każdy z nas zna. To ciepła, wyjątkowa i pełna humoru opowieść o małej myszce, która zostaje adoptowany przez zwyczajną rodzinę ludzi. Staje się jej pełnoprawnym członkiem, choć z powodu swojej odmienności musi mierzyć się z wieloma przeciwnościami. To pozycja zdecydowanie warta uwagi dla każdego niezależnie od wieku.

3. Odlot

Kolejna niezwykła animacja, której nie można ominąć, z racji jej licznych walorów edukacyjnych. Choć istotną jest tutaj przygoda, mająca na celu odnalezienie niezwykłego skarbu, jednocześnie stykamy się tutaj z wieloma ważnymi życiowymi przesłaniami. Warte polecenia dla dzieci i dorosłych.

4. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra

Przygody dwóch sympatycznych galów zna chyba każdy, głównie z animacji, jednak filmy, które powstały kilka czy kilkanaście lat temu cieszą się nie mniejszą popularnością. To film pełen humoru, dodatkowo przesycony jest wieloma kulturowymi scenami i nawiązaniami. Dzieci być może ich nie wychwycą, ale dorośli z pewnością tak.

5. Niekończąca się opowieść

Kolejny klasyk, który warto pokazać dziecku i jednocześnie samemu też powinno się wrócić do tej produkcji. Jest to opowieść o chłopcu, który z powodu trudnych doświadczeń życiowych, zamyka się w sobie i zaczytuje się w książkach. Tak trafia przypadkowo do magicznego świata, któremu grozi zagłada. Tylko on będzie w stanie ją uratować, po drodze doświadczając wielu niesamowitych przygód.

6. Zaplątani

Jedna z wielu bardziej współczesnych produkcji Disneya, którą warto obejrzeć. To nowa odsłona starej baśni opowiadająca o Roszpunce, która została uwięziona w wieży przez złą czarownicę. Ona pragnie wolności i normalnego życia i to życzenie się spełnia, dzięki Flinnowi, tajemniczemu łotrzykowi.

7. Harry Potter

W tym zestawieniu nie można zapomnieć o serii o Harrym Potterze, która pomimo upływu lat wciąż cieszy się dużą popularnością. Jest to jednak pozycja dla nieco starszej widowni, zwłaszcza kolejne części, które siłą rzeczy dojrzewają wraz z bohaterami. Mimo wszystko warto.

8. Epoka lodowcowa

„Epoka Lodowcowa” to kolejna animacja, którą z pewnością każdy z nas kojarzy. Przygody rezolutnego mamuta Mańka, dziwacznego leniwca Sida oraz groźnego tygrysa szablozębnego Diego, to czas pełen przygód i humoru.

9. Kraina lodu

Ta animacja weszła przebojem do kin kilka lat temu i z miejsca zyskała ogromną popularność, stając się pewnym światowym fenomenem. Zarówno pierwsza część, jak i późniejsza kontynuacja, to coś, co z pewnością spodoba się każdemu dziecku, zwłaszcza każdej małej księżniczce. Zachwytów nad Elsą i Anną nie zabraknie.

10. Król Lew

Ostatnia pozycja w tym zestawieniu to „Król Lew”, czyli znów klasyczna bajka Disneya, o której nie można zapomnieć. Przygody lawa Simby to coś, co doskonale pamiętamy z własnego dzieciństwa i warto sobie tę historię przypomnieć wraz z młodszym pokoleniem. Z pewnością znów uronimy łzy przy scenie śmierci Mufasy.

Podane wyżej zestawienie rzecz jasna nie wyczerpuje całej palety tytułów, które są warte obejrzenia dla całej rodziny. Jest tego o wiele, wiele więcej, a ostatnie lata obfitowały w coraz to nowsze produkcje. Zarówno te podane wyżej tytuły, jak i te, które nie zostały wymienione, warto obejrzeć – albo sobie je przypomnieć, albo poznać je wraz z dziećmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here