Kikuta pępowiny nie należy się bać

Kiedy okres ciąży zostaje uwieńczony porodem i matka słyszy w końcu krzyk swojego dziecka, jest to najbardziej bogaty w emocje i doznania czas jej życia. Położenie jej na brzuchu lub piersiach dzieciątka w chwili, gdy jest jeszcze z nią połączony pępowiną to bardzo symboliczne rozpoczęcie niesamowitej między nimi więzi. Dla wzmocnienia rodziny dobrze jest, gdy może im w tej chwili towarzyszyć ojciec dziecka. To on z reguły przecina pępowinę po ustaniu przepływu przez nią krwi. Jest to chwila podniosła i symboliczna, do której wraca się myślami całe życie.
Troskliwy ojciec włącza się do pielęgnacji noworodka praktycznie od chwili powrotu żony z dzieckiem do domu. O ile karmienie, zwłaszcza oczywiście w przypadku karmienia naturalnego piersią, to domena matki, o tyle obowiązek zapewnienia prawidłowej higieny dziecka ojciec może z nią dzielić.
Zmieniania pieluch łatwo się nauczyć i raczej nikt nie ma z tym problemu. Niepokój może budzić pielęgnacja kikuta pępowiny. Obojgu rodzicom mającym wątpliwości, jak pielęgnować pępek noworodka film instruktażowy na pewno bardzo pomoże i da wiele istotnych wskazówek.
Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo nieprzyjemnego wyglądu- kikut pępowiny ma na ogół żółtobrązowy lub brązowoczarny kolor- jest to sprawa całkowicie naturalna i każdemu z nas taki kikut kiedyś odpadł. Obejrzenie na filmie prawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych na pewno doda pewności własnych poczynaniom. Niezależnie od tego, czy pępuszek zagoi się po pięciu, czy po kilkunastu dniach, trzeba sobie zdawać sprawę, że tak jak różnimy się między sobą, tak też proces gojenia nie zależy tylko od naszej troski, ale też od cech samej pępowiny. U różnych ludzi różni się ona stopniem pofałdowania, mniejszą lub większą ilością galaretowatej substancji, wreszcie grubością.
Absolutnie podstawową czynnością jest dokładne umycie rąk przed każdorazowym wykonywaniem działań pielęgnacyjnych wokół pępuszka. Podczas przemywania, należy, tak jak na filmie, delikatnie unieść koniuszek kikuta i przemyć wacikiem miejsce przylegania pępowiny do skóry. To miejsce poprzez utrudniony dopływ powietrza jest najbardziej wilgotne i narażone na zakażenie.
W przypadku wystąpienia niepokojących zmian należy koniecznie skontaktować się z położną lub lekarzem. Takie sytuacje, jak sączenie się płynu z kikuta, obecność w nim mazistej mazi, nieprzyjemny zapach czy też nawet łuszczenie się i zaczerwienienie się skóry wokół pępka nie są normalne i wymagają leczenia.
Nie należy oczywiście wpadać w panikę. Czas po powrocie matki z noworodkiem do domu to bardzo trudny okres, gdy małżonkowie musza zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń i uczą się żyć we trójkę.
Spokój i opanowanie obojga rodziców pomoże dziecku szybciej przyzwyczaić się do życia w nowym środowisku poza organizmem matki. Z kolei współdzielenie przez małżonków wszelkich zmagań z odpadającym kikutem pępowiny, kolkami, ulewaniem, płaczliwością maluszka zaprocentuje silniejszą więzią miedzy nimi i radośniejszym przyjęciem odpowiedzialności za rodzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here