Będąc matką noworodka, każdy dzień jest w stanie zaskoczyć Cię czymś nowym. Przeszłaś już biegunkę i katarek? Teraz przyszedł czas na potówki. Zaczynasz zastanawiać się, czy to na pewno one i zadajesz sobie pytanie: potówki u noworodka jak wyglądają? Potówki u noworodka to zwykle niewielkie, czerwone krostki, otoczone zaczerwienieniem. Gdy są w bardziej zaawansowanym stadium, przybierają postać pęcherzyków. U dziecka wywołują uczucie lekkiego kłucia lub pieczenia, rzadziej swędzą. Twarz, kark, pachy i pupa to miejsca najbardziej narażone z powodu ocierania się skóry o skórę, bądź skóry o pieluszkę. Potówki pojawiają się u dziecka, gdy skóra ma zatkane gruczoły potowe lub gdy nie działają one tak jak powinny, np. nadmierne pocenie czy też za duża ilość oliwki. Pot, który jest wytworzony w skórze, zgromadzony i nie odpowiednio wydalony, powoduje krostki i zaczerwienienia. Potówki u niemowlęcia czy noworodka zazwyczaj nie wymagają leczenia, po kilku dniach przechodzą same, bądź za lekką pomocą domowymi sposobami, jeśli jednak na skórze pojawi się infekcja, a objawy nie chcą zniknąć po kilku dniach, zaczyna się stosować maści sterydowe, antybakteryjne mydła i zasypki. Skóra, która jest obłożona potówkami nie powinna być smarowana oliwką, która zatyka pory. Nawilżanie zaczynamy od kąpieli, poprzez używanie bardzo delikatnych kosmetyków, które mają właściwości nawilżające. Pomoc w uldze może przynieść dodanie do kąpieli mąki ziemniaczanej lub nadmanganianu potasu.Najważniejsze jednak jest osuszanie skóry noworodka po kąpieli, chłonnym, delikatnym ręcznikiem, poprzez delikatne wklepanie. Następnie można nałożyć zasypkę na ciałko.
Najważniejszą metodą zapobiegania potówkom u noworodka jest unikanie przegrzewania dziecka.Niemowlę ubieramy adekwatnie do panującej temperatury. Ogólna zasada jest taka, że gdy wychodzimy na spacer, dziecko ma jedną warstwę ubranka więcej na sobie niż jego opiekun, a jeśli dziecko jest w domu, ma tyle samo warstw jak domownicy. Aby sprawdzić, czy temperatura dla dziecka jest odpowiednia, należy przyłożyć dłoń do karku dziecka. Jeśli jest ciepły, wszystko jest w porządku, nawet jeśli rączki i nóżki są chłodne. Dopiero jeśli kark jest chłodny, trzeba lepiej ubrać dziecko. Dziecko powinno nosić bawełniane ubranka. Także pościel, kocyk i wszystko co otacza lub ma bezpośredni kontakt z dzieckiem, powinno być z delikatnych, przewiewnych materiałów. Duży wpływ ma także częste zmienianie pieluszki.
Kąpiele dziecka powinny być regularne, wykonywane codziennie. Latem nie podlega to żadnym dyskusją, gdyż wiadomo, że dziecko tak jak i my poci się mocniej, więc wymaga codziennej, szczegółowej higieny. Zimą natomiast, jeśli przebywa w zbyt mocno nagrzanym pomieszczeniu, również jest to bardzo istotne. Ważne jest, aby pamiętać,żeby w pokoju, w którym przebywa noworodek temperatura nie przekraczała 21 stopni. Bardzo ważne zastosowanie ma również wietrzenie skóry dziecka po każdej kąpieli. Kilka minut bez kontaktu skóry z czymkolwiek, ma bardzo pozytywny wpływ na zapobieganie tworzenia się odparzeń, zaczerwienień czy właśnie potówek, a dodatkowo są to chwile, które dają dziecku bardzo dużo frajdy.